Astronautka Kochová se stala rekordmankou v délce pobytu ve vesmíru

Americká astronautka Christina Kochová se v sobotu stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na Mezinárodní vesmírné stanici byla 289. den a do svého návratu na Zemi rekord ještě posune. Na Twitteru to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Kochová přiletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) 15. března. V sobotu překonala doposud nejdelší nepřerušený let ženy do vesmíru, který v letech 2016 až 2017 vytvořila 288 dny bývalá astronautka NASA Peggy Whitsonová.

„Je to báječná věc pro vědu,“ řekla Kochová v rozhovoru, který poskytla z paluby orbitálního komplexu televizní stanici CNN. „Vidíme další aspekt toho, jak na lidské tělo dlouhodobě působí pobyt v mikrogravitaci. A to je skutečně důležité pro náš budoucí plán vesmírných letů mířících na Měsíc a na Mars,“ dodala.

Podle časového harmonogramu NASA by se Kochová měla vrátit na Zemi v únoru. Jen o několik dní tak zůstane za americkým mužským rekordem 340 dní pobytu ve vesmíru, který v letech 2015 až 2016 vytvořil Scott Kelly. Pokud by se její odlet musel z nějakého důvodu odložit, má dokonce šanci Kellyho překonat.

Světovým rekordmanem je ruský kosmonaut Valerij Poljakov. Ten na palubě stanice Mir strávil v letech 1994 až 1995 nepřetržitě 437 dní a 18 hodin.