TÉMA

Lipník nad Bečvou

Železničáři začali opravovat koridor na Přerovsku. Měli jste počkat na VRT, vzkazují dopravci

Na hlavním železničním koridoru na střední Moravě začala dlouhodobá výluka. Regionální vlaky nahradí mezi Lipníkem nad Bečvou a Drahotušemi autobusy. Dálkové a nákladní vlaky sice projedou, ale budou nabírat zpoždění. Omezení na důležité trase kritizují svazy železničních dopravců, tvrdí, že se mělo počkat na zprovoznění vysokorychlostní trati (VRT). Jenže podle Správy železnic rekonstrukci trati nelze odkládat.
15. 2. 2024|

Za nevybíravý zákrok vůči opilému muži v Lipníku nad Bečvou dostal bývalý strážník podmínku

Za zákrok vůči opilému muži v Lipníku nad Bečvou potrestal soud bývalého strážníka Milana Fialu tříletým trestem s podmíněným odkladem na tři a půl roku. Ležícího muže kopl, šlápl mu na obličej a vulgárně mu nadával. Bývalý strážník vinu přiznal, soud uznal návrh dohody o vině a trestu, kterou obhajoba uzavřela s žalobcem. Rozsudek je pravomocný. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu původně hrozila sazba tři až deset let vězení.
1. 2. 2024|

Stavba dálnice D35 se vleče už půl století. Zpoždění ji prodražují o miliardy, poukázal NKÚ

Zpoždění staveb jednotlivých úseků prodražuje dálnici D35 o miliardy. V závěru kontroly, která se soustředila na dokončení dálnice mezi Hradcem Králové a Olomoucí, na to poukázal Nejvyšší kontrolní úřad. Kontroloři zároveň podotkli, že stavba D35 fakticky trvá – od začátku prvních příprav – již půl století a ještě potrvá téměř do konce dekády.
13. 11. 2023|

Napadené romské děti z Lipníku dostanou desetitisícové odškodné

Krajský soud v Ostravě přiznal odškodnění romským dětem, které před čtyřmi lety v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadl manželský pár. Mají nárok na částky v rozmezí od deseti do padesáti tisíc korun. České televizi to sdělil mluvčí soudu Igor Krajdl. Dětí se letos v létě zastal Ústavní soud (ÚS) poté, co krajský soud nejprve zamítl nárok na odškodnění za nemajetkovou újmu, čtyřem dětem přiznal pouze bolestné.
3. 11. 2023|

Policie obvinila strážníka z Lipníku nad Bečvou kvůli agresivnímu zásahu proti opilému muži

Přerovští kriminalisté obvinili strážníka, který letos v únoru fyzicky napadl ležícího opilého muže. Šedesátiletého muže z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu až deset let vězení. Dvojici strážníků lidé při zásahu natočili na mobilní telefon a záznam zveřejnili. Druhý ze strážníků obviněn není, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.
23. 10. 2023Aktualizováno23. 10. 2023, 13:11|

Inspektoři našli na Přerovsku nelegální sklad se 17 tunami potravin. Některé byly prošlé

Nelegální sklad potravin, ve kterém bylo uloženo bezmála 17 tun ryb, mořských plodů a hovězího i drůbežího masa, odhalili veterinární inspektoři v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Část uskladněných potravin byla prošlá. Státní veterinární správa (SVS) zakázala uvádět zboží z tohoto skladu na trh. Jeho provozovateli hrozí ve správním řízení pokuta až půl milionu korun, informoval v pátek mluvčí SVS Petr Vorlíček.
20. 10. 2023|

Věci, které vidí černě, implementuje sochař Lukáš Dvorský do barevných pilulek

Ostravský sochař a designér Lukáš Dvorský představuje svá díla vytvořená za poslední tři roky. Výstavu v galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou nazval Implementace. Nově pracuje s tvarem podobným pilulce a pestrými barvami.
16. 8. 2023|

Ústavní soud: Odškodnění obětí trestného činu se mělo řešit rovnou, v občanskoprávním řízení by se znovu setkaly s pachateli

Ústavní soud se zastal romských dětí, které napadl manželský pár v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, a to ohledně odškodnění za nemajetkovou újmu. Na Ústavní soud se obrátili zmocněnci dětí poté, co obecné soudy přiznaly dětem pouze bolestné a s dalšími nároky je odkázaly na občanskoprávní řízení, což považují ústavní soudci za chybu.
12. 7. 2023Aktualizováno12. 7. 2023, 11:42|

Hranice uzavřely část frekventované cyklostezky Bečva. Úsek je nutné opravit

Hranice na Přerovsku uzavřely na zhruba dva měsíce frekventovaný úsek cyklostezky Bečva mezi Rybářemi a chatovou osadou Dříň. Důvodem je jeho špatný stav a nutná oprava. Bude stát jeden a půl milionu korun a hotová by měla být do konce června.
21. 4. 2023|

Dálnici D1 na Přerovsku uzavřela nehoda

Dálnici D1 mezi Hranicemi a Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku uzavřela ve čtvrtek po poledni nehoda. Podle prvotních informací policie řidič dodávky narazil zezadu do kamionu.
16. 3. 2023Aktualizováno16. 3. 2023, 14:33|

30 let zpět: Obnovený židovský hřbitov v Lipníku nad Bečvou

Před 30 lety byl v Lipníku nad Bečvou slavnostně otevřen a vysvěcen obnovený židovský hřbitov. Zdejší hřbitov byl založen v roce 1567 a za nacistické okupace zcela zničen. Ceremonie obnovy se zúčastnil kancléř prezidenta republiky Karel Schwarzenberg, zástupci ortodoxních Židů z celého světa a představitelé velvyslanectví USA.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.
29. 4. 2022|

Vojenští lesníci budují na Libavé rybníky. Inspiraci našli i v plánech původních obcí

Za posledních šest let vznikly díky evropským dotacím ve vojenských lesích v Česku desítky nových rybníků a vodních nádrží. V době klimatických změn mají zadržet víc vody v krajině. Jednou z takových oblastí je i vojenský prostor Libavá. Lesníci se tam v hospodaření s vodou inspirovali i od původních německých obyvatel.
21. 4. 2022|

Srážka nákladních vlaků u Přerova na 23 hodin zastavila koridor na Ostravu. Provoz na trati už byl částečně obnoven

Provoz na koridorové trati u Prosenic na Přerovsku, kde se v noci ze čtvrtka na pátek srazily dva vlaky, byl částečně obnoven až po desáté hodině večer. Mluvčí Správy železnic Nela Friebová dříve uvedla, že provoz bude zastaven pravděpodobně do sobotních brzkých ranních hodin. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda podle údajů Drážní inspekce dosahuje 21 milionů korun. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
14. 1. 2022Aktualizováno14. 1. 2022, 22:36|

Dálnice D35 je opět průjezdná. Provoz zastavil nahnutý sloup, traktoristovi za náraz hrozí obvinění

Traktoristovi, který narazil do sloupu vysokého napětí u D35 na Olomoucku, hrozí obvinění z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Náraz poškodil nakonec dva stožáry, škoda byla vyčíslena na tři miliony korun, na dalšího půl milionu korun byla odhadnuta škoda na traktoru. Provoz se na dálnici u Velkého Týnce obnovil před osmou hodinou večer, zastaven byl od pondělního odpoledne.
2. 11. 2021Aktualizováno2. 11. 2021, 19:49|

Dálnici D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou obousměrně uzavřely spadlé dráty

Minimálně do úterního dopoledne bude obousměrně uzavřena dálnice D35 na trase mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Provoz přerušil nahnutý sloup elektrického vedení, řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Doprava je odkláněna na exitu 276 ve směru na Ostravu a na exitu 281 ve směru na Olomouc, uvedla policie.
1. 11. 2021Aktualizováno1. 11. 2021, 18:51|

Manželský pár, který napadl skupinku romských dětí, odešel od soudu s podmínkou

Olomoucký krajský soud potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Podle soudu jsou výpovědi dětí věrohodné, zamítl tak odvolání obžalovaných. Ve sledované kauze z předloňského roku byla dvojice odsouzená Okresním soudem v Přerově za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.
19. 10. 2021|

Výstavba části dálnice D35 získala stavební povolení. Jde o úsek z Hořic do Sadové

Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na výstavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku. Na 10,4 kilometru dlouhou stavbu se vykupují pozemky, zbývá jich získat asi deset procent. Zpracovává se také zadávací dokumentace, uvedl na Twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
16. 10. 2021|

Armáda odjela s těžkou technikou z jižní Moravy, kde pomáhala obcím zasaženým tornádem

Armáda s posledními těžkými stroji a vojáky opustila Hodonín, kde od konce června pomáhala obcím po ničivém tornádu. V pondělí přijede 12 nových vojáků s technikou, která bude pomáhat v logistických skladech humanitární pomoci v obcích. Informoval o tom velitel úkolového uskupení na jižní Moravě Martin Žerava. Armáda pomáhala v postižených obcích více než měsíc, vystřídalo se tam přes tisíc vojáků.
8. 8. 2021|

U Olomouce z horka popraskala dálnice. Pět aut havarovalo, deset lidí je zraněných

Vysoké teploty v sobotu odpoledne poškodily povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku. Dálnice tam bude v obou směrech nejméně týden zavřená, řidiči musí počítat s objízdnou trasou po vedlejších silnicích, uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Kvůli zvlněné vozovce na místě havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.
19. 6. 2021Aktualizováno19. 6. 2021, 20:01|

Nehody zastavily dálnice D10, D1, průjezdná je opět i D8. Zima o sobě ještě dává vědět

Dálnice D8 mezi exitem Petrovice a česko-německou hranicí je po nehodě na německé straně zhruba po třech a půl hodinách opět průjezdná. Dvě vážné nehody uzavřely dálnice již ráno, nejprve stála D1 u Devíti křížů, později i D10 u Staré Boleslavi. V době, kdy se stala nehoda na Brněnsku, v oblasti sněžilo. Ve středních Čechách sice sníh nepadal, ale teplota byla těsně nad nulou a vozovka vlhká. Husté sněžení na horách k večeru polevilo.
17. 3. 2021Aktualizováno17. 3. 2021, 19:14|

Na kluzké D1 u Lipníka havarovaly dvě desítky aut, osm lidí utrpělo zranění

Až dvě desítky vozidel havarovaly na namrzlé dálnici D1 nedaleko Lipníka nad Bečvou. Při nehodě utrpělo osm lidí zranění. Dálnice ve směru na Bohumín je uzavřena od Lipníka po Hranice, po čtvrté odpoledne umožnila policie odjet autům uvězněným před místem nehody, plně průjezdná je dálnice zhruba od sedmé večer.
16. 3. 2021Aktualizováno16. 3. 2021, 19:32|

Kovaný kříž s vlčím mákem bude v Lipníku připomínat oběti války

V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku dokončuje ve své dílně umělecký kovář Jiří Jurda kovovový kříž. Ten bude vysoký 2,6 metru a bude v něm zakomponován květ vlčího máku, symbol válečných veteránů, který se začal užívat po první světové válce. Právě obětem tohoto konfliktu je kříž věnován. Letos uběhlo sto let od chvíle, kdy ve městě ukončily svou činnost v místních kasárnách vojenské špitály. Po dobu první světové války sem sváželi raněné z fronty. Po válce se tu až do roku 1921 léčili lidé nakažení španělskou chřipkou. Kříž se má stát vzpomínkou na všechny padlé, kteří ve špitálech zemřeli a jejich ostatky jsou dnes uloženy v hromadných hrobech. Umělecký kovář je autorem řady plastik v celém regionu. Před dvěma lety vytvořil obětem války památeční kříž, který stojí nedaleko Přerova na kopci zvaném Švédské šance. Připomíná tam poválečný masakr 267 karpatských Němců.
18. 12. 2020|

Kyanidem v Bečvě se zabývají kriminalisté. Viník ekologické havárie je stále neznámý

Případ ekologické havárie, která zapříčinila masivní úhyn ryb v řece Bečvě, převzali od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vsetínští kriminalisté. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý. V práci pokračují rybáři, kteří stále vytahují z řeky uhynulé ryby, činnost jim ale komplikuje deštivé počasí. Škody zatím nejsou vyčísleny.
25. 9. 2020|

V Kokorách začali sklízet chmel. Kvůli vydatným dešťům nebude úroda, jakou čekali

Na Moravě začala letošní sklizeň chmele. V zemědělském družstvu v Kokorách na Přerovsku, které je v regionu s téměř dvěma sty hektary největším pěstitelem, sklízejí už od víkendu. Úroda by měla být vyšší než v předchozích letech, kdy se na ní výrazně podepsala sucha. Nakonec ale ne tak vysoká, jak se ještě před pár dny čekalo.
24. 8. 2020|