Armáda v Gabonu po volbách ohlásila, že se chopila moci

3 minuty
Horizont ČT24: Převrat v Gabonu
Zdroj: ČT24

Vojáci v západoafrickém Gabonu podle tiskových agentur oznámili anulování sobotních voleb, uzavření hranic a rozpuštění institucí. Vysoce postavení důstojníci deklarovali převzetí moci v televizi a později prohlásili, že dočasnou hlavou státu se stane jeden z generálů. Úřady dříve během dne vyhlásily, že prezidentský úřad obhájil Ali Bongo. České ministerstvo zahraničí eviduje v zemi jednu českou občanku, která tam pobývá dlouhodobě. Za poslední tři roky jde už o osmý vojenský převrat v některé z bývalých francouzských kolonií.

„Ukončili jsme dosavadní režim,“ ohlásili v televizi vojáci podle agentury AFP. Její zpravodaj hlásí, že v hlavním městě Libreville je slyšet střelba z automatických zbraní.

Stalo se tak krátce poté, co úřady vyhlásily, že vítězem sobotních prezidentských voleb se opět – už potřetí – stal Ali Bongo, který v křesle hlavy státu v roce 2009 nahradil svého otce Omara. 

Vojenská junta sdělila, že lídrem pro přechodné období po převratu v zemi byl jmenován generál prezidentské gardy Brice Oligui Nguema, uvedla agentura Reuters. Důstojníci v přímém přenosu oznámili, že převzali moc poté, co pozorovali „nezodpovědné a nepředvídatelné vládnutí, které vede k neustálému zhoršování sociální soudržnosti a hrozí, že zemi přivede do chaosu“.

„Vyzýváme obyvatelstvo, aby zachovalo klid a rozvahu, a potvrzujeme, že budeme respektovat závazky Gabonu vůči mezinárodnímu společenství,“ uvedli vojáci v televizi a oznámili uzavření hranic země „až do odvolání“.

Gabonští vojáci oznámili, že se chopili moci, v televizi
Zdroj: Gabon 1ere/Handout via Reuters

Na obrazovce byli příslušníci prezidentské gardy rozpoznatelní podle svých zelených baretů, další vojáci a policisté. Prohlášení odvysílala veřejnoprávní televize Gabon 1. Podle BBC byla armáda vždy věrná Bongově rodině. Většinu armády tvoří právě prezidentská garda, jejíž členové pocházejí z prezidentova rodného kraje.

Vojáci tak přerušili vládu čtyřiašedesátiletého Bonga, jehož rodina v čele země stála padesát šest let. Kvůli údajné zpronevěře veřejných prostředků teď skončil v domácím vězení, obklopen rodinou a lékaři. Jeden z jeho synů byl zatčen, zejména za velezradu, oznámila armáda po ranním převratu.

Bongo vyzval své občany, aby se po pokusu o státní převrat v této středoafrické zemi „ozvali“, a řekl, že mluví z vazby ve své rezidenci. Jeho žena a syn jsou podle něj na jiných místech. Lidé z Bongova okolí byli zatčeni mimo jiné za „velezradu státních institucí, masivní zpronevěru veřejných prostředků a mezinárodní finanční defraudace“, uvedla armáda. 

Přístav se zastavil, lety byly zrušeny

Stovky lidí v Libreville vyšly do ulic, aby oslavily konec Bongovy vlády a společně s vojáky zazpívaly státní hymnu. „Děkujeme, armádo. Konečně, na tento okamžik jsme čekali dlouho,“ řekla žena stojící před vojáky z elitní prezidentské gardy. „Ať žije naše armáda,“ dodal další mladý muž.

Francouzská těžební společnost Eramet, která v Gabonu provozuje největší manganový důl na světě a železniční dopravní společnost, oznámila, že v zemi zastavuje veškerou činnost. Soukromá zpravodajská společnost Ambrey uvedla, že všechny operace v hlavním přístavu v Libreville byly zastaveny a úřady odmítly vydat povolení k odjezdu plavidel. Muž, který odpověděl na telefonním čísle uvedeném na stránkách letiště, sdělil AP, že všechny lety byly ve středu zrušeny.

Kvůli volbám byl zrušen přístup k internetu

Po sobotních prezidentských, parlamentních a místních volbách panovalo v Gabonu napětí. Zatímco 64letý Bongo se snažil prodloužit svůj mandát, opozice prosazovala změny v dvoumilionové zemi bohaté na ropu a kakao, ale sužované chudobou. Nedostatek mezinárodních pozorovatelů, pozastavení některých zahraničních vysílání a rozhodnutí úřadů zablokovat internet a zavést celostátní zákaz nočního vycházení vyvolaly obavy o transparentnost volebního procesu. Podle zpravodaje Reuters bylo ve středu ráno v Gabonu po několika dnech obnoveno internetové připojení.

Oficiální výsledky odvysílala v noci na středu, v 03:30 (04:30 SELČ), státní televize, aniž by tato událost byla předem oznámena. Opoziční prezidentský kandidát Albert Ondo Ossa, který platil za nejsilnějšího vyzyvatele současné hlavy státu a podle prohlášení získal 30,77 procenta hlasů, vznesl pochybnosti o regulérnosti hlasování již o víkendu.

Bongo již jeden pokus o převrat ustál

V roce 2018 Bongo prodělal mrtvici, která ho téměř na rok vyřadila z funkce a vedla k výzvám, aby odstoupil. V následujícím roce byl zmařen pokus o převrat. Vůdci pučistů, kteří ohlásili, že přebírají kontrolu nad vládou a že Ali Bongo už není prezidentem, byli dopadeni a uvězněni.

Každé hlasování, které se v Gabonu konalo od návratu země k systému více politických stran v roce 1990, podle agentury AP skončilo násilím. Při střetech mezi vládními silami a demonstranty po volbách v roce 2016 byli podle oficiálních údajů zabiti čtyři lidé. Opozice tehdy tvrdila, že počet obětí je mnohem vyšší.

O situaci v zemi budou jednat ministři obrany EU

Události v Gabonu jsou patrně posledním z řady převratů v regionu, v červenci převzala moc od demokraticky zvolené vlády vojenská junta v Nigeru. Na rozdíl od Nigeru však Gabonem nezmítá džihádistické násilí a byl považován za relativně stabilní. Ve svém výročním projevu ke Dni nezávislosti 17. srpna Bongo řekl, že nikdy nedopustí, aby se země „stala rukojmím pokusu o destabilizaci“.

V době, kdy se v mnoha bývalých koloniích šíří protifrancouzské nálady, se Bongo, který získal francouzské vzdělání, koncem června setkal v Paříži s prezidentem Emmanuelem Macronem.

Po africkém kontinentě se šíří „nákaza autokracie“, řekl nigerijský prezident a nynější šéf Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) Bola Tinubu. Dodal, že úzce spolupracuje s lídry ostatních afrických zemí v otázce, jak na situaci v Gabonu reagovat. Africká unie puč odsoudila a vyzvala armádu, aby zajistila bezpečnost Bonga a jeho rodiny.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že ministři obrany zemí Evropské unie budou o situaci v Gabonu jednat. Pokud se potvrdí, že v Gabonu došlo k převratu, bude to podle něj znamenat další nestabilitu v regionu.

„Celá oblast, počínaje Středoafrickou republikou, Mali, Burkinou Faso, nyní Nigerem, možná Gabonem, je ve velmi obtížné situaci a určitě se ministři musí hluboce zamyslet nad tím, co se tam děje a jak můžeme zlepšit naši politiku vůči těmto zemím,“ řekl. „Pro Evropu je to velký problém,“ dodal. Francie situaci v Gabonu velmi pozorně sleduje, uvedla premiérka Élisabeth Borneová na setkání velvyslanců v Paříži. 

Pokus o vojenský puč v Gabonu odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres, který všechny zúčastněné strany vyzval ke zdrženlivosti, dialogu a respektování zásad právního státu. Spojené státy jsou podle slov mluvčího Bílého domu událostmi v Gabonu hluboce znepokojeny a situaci „pozorně sledují“. Čína vyzvala k mírovému řešení a Rusko vyjádřilo naději na rychlý návrat ke stabilitě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Věznice ve Francii se staly terčem žhářských útoků, na jednu se střílelo

Více francouzských věznic hlavně na jihu země se od neděle do noci na úterý stalo terčem útoků, především zapalování automobilů v jejich blízkosti, ale také střelby z automatických zbraní, píše agentura AFP. Podle francouzského ministra spravedlnosti Géralda Darmanina útoky souvisejí s jeho protidrogovou politikou. Jiné zdroje uvedly, že na místě útoků byla nalezena anarchistická hesla. Podle informovaných zdrojů AFP je zjevné, že akce byly koordinované.
12:17Aktualizovánopřed 13 mminutami

Ukrajinci ukázali dronové záběry zničeného Torecku

Ukrajinská 100. mechanizovaná brigáda zveřejnila v pondělí 14. dubna letecké záběry, které ukazují téměř totální devastaci strategicky důležitého města Toreck. To leží v rámci větší průmyslové aglomerace jen pár kilometrů od linie, která v Doněcké oblasti oddělovala ukrajinské jednotky od ruskem koordinovaných sil od prvního ruského útoku na Ukrajinu v roce 2014. Rusové u Torecku zahájili útočnou operaci v červnu 2024 a od té doby ho ostřelují. Část města dostali pod svou kontrolu.
před 42 mminutami

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
11:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 2 hhodinami

Birmingham kvůli stávce popelářů zavalily odpadky. Pomoci mají armádní experti

Kvůli více než měsíc trvající stávce popelářů v britském Birminghamu povolala vláda armádní plánovače, aby pomohli s úklidem všudypřítomných odpadků. Informovala o tom stanice BBC či web deníku The Guardian, podle nějž se v ulicích města dosud nahromadilo přes sedmnáct tisíc tun odpadu.
před 2 hhodinami

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 3 hhodinami

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 3 hhodinami

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 5 hhodinami
Načítání...