Při silném zemětřesení v Pákistánu zemřelo nejméně dvacet lidí, spadla stovka domů

Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán zemřelo nejméně dvacet lidí a další tři stovky byly zraněny. Místní úřady předpokládají, že bilance obětí poroste, až záchranné čety prohledají celou zasaženou lokalitu, kde je velmi špatná infrastruktura. Do pátrání se zapojila i armáda s vrtulníky.

Obyvatelé města Harnai procházejí troskami zřícených budov
Zdroj: Reuters Autor: Naseer Ahmed

Zemětřesení, které udeřilo ve 3:01 místního času (minutu po půlnoci SELČ) v provincii Balúčistán asi sto kilometrů východně od města Kvéta, mělo podle Americké geologické služby (USGS) sílu 5,9 stupně. První měření udávala sílu 5,7 stupně. Otřesy vycházely z hloubky devíti kilometrů. Takováto zemětřesení mělko pod povrchem zpravidla způsobí více škod.

Nejblíže epicentru je město Harnai, kde žije asi jedenáct tisíc lidí. Ve městě se zřítila až stovka domů z nepálených cihel, pod jejichž sutinami v některých případech zůstali zavaleni lidé, které otřesy překvapily ve spánku. Řadu dalších domů zemětřesení poškodilo –⁠ na televizních záběrech bylo vidět budovy s propadlými střechami a popraskanými zdmi. Stovky lidí přišly o střechu nad hlavou, prohlásil místní představitel Suhajl Anvar Šahín.

Nejméně čtyři lidé zahynuli v místním uhelném dole, který se při zemětřesení rovněž zhroutil, uvedl Šahín. V oblasti je takových dolů mnoho a horníci v Pákistánu často pracují v noci, kdy jsou snesitelnější teploty. Agentura AFP citovala provinčního ministra vnitra, podle nějž zůstalo dalších patnáct horníků v jedné z šachet uvězněno.

Město Harnai bylo zemětřesením výrazně poničeno
Zdroj: Reuters
Autor: Naseer Ahmed

Při otřesech došlo k sesuvům půdy, silnice jsou zablokované

Záchranné operace komplikuje absence elektrické energie a mobilního signálu. Zemětřesení také vyvolalo sesuvy půdy, které zablokovaly silnice a brání záchranářům v přístupu. V regionu jsou navíc citelné následné otřesy dosahující až 4,6 stupně.

Těžce zraněné dopravují do nemocnice v Kvétě armádní vrtulníky. Lékaři z místní nemocnice v Harnai uvedli, že k nim přicházejí hlavně lidé se zlomeninami. „Zemětřesení způsobilo výpadek proudu, takže v noci jsme museli pracovat potmě. Pomáhali jsme si baterkami,“ řekl představitel nemocnice Zahúr Tarín.

Následky zemětřesení v Harnai
Zdroj: Reuters
Autor: Naseer Ahmed

Pákistán leží na hranici indické a euroasijské tektonické desky, zemětřesení jsou tu proto poměrně častá. V říjnu 2015 zemětřesení o síle 7,6 stupně zabilo na čtyři sta lidí. V roce 2005 si o desetinu stupně silnější zemětřesení vyžádalo téměř 80 tisíc lidských životů a přes 3,5 milionu lidí přišlo o své domovy.