Češi se chovali způsobem absolutně bez dobré vůle, komentuje polský premiér vývoj kolem Turówa

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně Dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala nevyváženost tohoto verdiktu. Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle. Rozhodnutí unijního soudu kritizují i polští odboráři.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Lukáš Mathé: O samotném problému se v Polsku nemluví

Unijní soud v pondělí vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném Dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí.

Zpravodaj TVN24 v Bruselu řekl, že pokud Varšava nebude platit, mohou jí být kráceny prostředky vyplácené z dlouhodobého rozpočtu EU. V případě, že by Praha žalobu stáhla, zastaví se každodenní načítání pokuty, ale Polsko bude i tak muset zaplatit sumu, která mu do té doby naběhla. Pokuta už se načítat začala, protože polská vláda v pondělí převzala rozhodnutí Soudního dvora EU.

Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr EU v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi by mělo značné ekonomické následky.

Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku. Varšava také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí. Odbory tvrdí, že bez elektrárny by polskému energetickému systému hrozily výpadky a růst cen.

„Nikdo v Evropě, a zejména nikdo, kdo nemá žádnou sociální legitimitu, by neměl svévolně přijímat takové rozhodnutí, které ohrožuje energetické zabezpečení země, které způsobí, že miliony občanů mohou zůstat bez elektřiny a tepla. Toto rozhodnutí je zcela špatné, absolutně svévolné a založené na špatných předpokladech,“ prohlásil předseda polské vlády.

Volby jako příčina nevole

„Nemáme v úmyslu Turów vypnout, připravilo by to miliony polských rodin o elektřinu,“ zdůraznil Morawiecki. Současně obvinil českou stranu z toho, že se chová „absolutně bez dobré vůle“. Postoj Čechů podle něj neodůvodňují nadcházející volby v České republice.

„Během několika posledních měsíců jsme se pokoušeli uzavřít s Českou republikou dohodu, ale je třeba připomenout, že Češi se chovali způsobem absolutně bez dobré vůle. Takové informace mi poskytl náš vyjednávací tým. Potom, co jsme učinili dobrou nabídku, která na začátku byla jako taková přijata, jsme doufali, že ten spor budou chtít Češi také ukončit. Ale v Česku jsou za pár týdnů parlamentní volby a bohužel jim nezáleželo na tom, aby ten spor skočil,“ řekl premiér. 

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.