Virginie odstranila šestimetrovou sochu konfederačního generála Leeho

Dělníci odstranili přes šest metrů vysokou jezdeckou sochu konfederačního generála Roberta Leeho, která stála v hlavním městě amerického státu Virginie Richmondu. Informovala o tom agentura AP, podle které po sundání propukli přihlížející v jásot.

Odstranění sochy generála Leeho
Zdroj: ČTK/AP Autor: Steve Helber

Podle guvernéra Ralpha Northama se jednalo o největší sochu, která znázorňuje osobnost spjatou s otrokářskou Konfederací v tomto státě. Richmond byl po část trvání občanské války hlavním městem Konfederace. Bronzovou sochu ve městě vztyčili před zhruba 130 lety. Pro masivní podstavec, který po díle zbyl a je zhruba dvakrát tak vysoký, vláda teprve hledá využití.

K odstranění sochy byl potřeba jeřáb a další těžká technika. Dělníkům se podařilo dílo sundat před devátou hodinou ráno místního času. Na místě se shromáždilo několik stovek lidí, kteří začali zpívat a jásat. „Čí ulice? Naše ulice! Co chceme? Spravedlnost! Kdy ji chceme? Teď!“ skandovali někteří z přihlížejících. K vidění byly i cedule s nápisy hnutí Black Lives Matter.

„Je to krok správným směrem, je to velký den pro Virginii,“ prohlásil guvernér Northam, který je zástupcem Demokratické strany. Prominentní socha konfederačního generála podle něj reprezentuje dějiny, „na které bychom neměli být hrdí“. „Jakýkoli takovýto pozůstatek, který oslavuje hanebný cíl občanské války, musí jít pryč,“ míní.

Sochu dělníci spustili na zem, kde ji začali rozřezávat na několik dílů, než ji převezou na blíže neupřesněné bezpečné místo. Tam setrvá, dokud se nerozhodne, kde bude umístěná natrvalo.

Žaloby odstranění sochy zdržely

Guvernér Virginie oznámil úmysl sochu odstranit již loni v červnu, jen pár dnů po smrti George Floyda, která podnítila demonstrace proti rasismu v celých Spojených státech. Záměr vlády v Richmondu ale přes rok blokovaly dvě žaloby, které podali odpůrci stěhování díla. Minulý týden však nejvyšší soud ve Virginii podání zamítl, a uvolnil tak cestu k odebrání skulptury.

Policisté uzavřeli několik ulic v blízkosti prostranství, kde socha stála, a vztyčili barikády, aby zabránili vytvoření davů. U sochy se v minulosti odehrálo několik střetů mezi demonstrujícími, kteří protestovali po Floydově smrti, a policisty. Podstavec od té doby pokrývají četné nápisy odsuzující policejní násilí a výzvy k ukončení systematického rasismu a nerovností.

Jezdecká socha Leeho stála v Richmondu od roku 1890. Vztyčena byla 25 let po konci války Severu proti Jihu, v níž byl Lee podle historiků nejúspěšnějším jižanským velitelem. Hned na počátku konfliktu se stal lídrem konfederační armády, s níž pak dosáhl řady úspěchů, zlomová porážka přišla v roce 1863 u Gettysburgu. Lee byl zároveň majitelem plantáže s několika desítkami otroků.