Evropská unie trvá na zákazu vývozu živých měkkýšů z Británie. Neobhajitelné, zní z ostrovů

Ani čtvrt roku po britském odchodu z evropského jednotného trhu a celní unie nekončí tahanice mezi Londýnem a Bruselem. Kromě sporu o vakcíny, finanční regulace a celní kontroly v Severním Irsku se Evropská unie dočkala ostré kritiky i kvůli svému postoji k ostrovním rybářům. Britský ministr zemědělství označil za neobhajitelné, že EU trvá na zákazu vývozu živých měkkýšů v přepočtu za 13 miliard korun.

Video Události: Britským rybářům se nelíbí dopady brexitu
video

Události: Britským rybářům se nelíbí dopady brexitu

Do oblíbeného anglického přístavu Whitstable, který má v Česku za partnerské město Říčany, proudí i v době pandemie stovky návštěvníků. Míří tam za místní pochoutkou, kterou jsou čerstvě vylovené ústřice. Oceňovali je už i staří Římané. Firma Whitstable Oyster Fishery Company je zpracovává přes dvě století, kvůli brexitu ale přichází hlavně o trhy ve Francii.

„Před Vánocemi jsme museli vrátit do moře dvacet tun ústřic. Částečně kvůli covidu a také kvůli zákazu z EU. Dotýká se nás to a dlouhodobě i našich pracovních míst,“ sděluje Matthew Mace z firmy Whitstable Oyster Fishery Company.

Matthew Mace pracuje v této farmě na ústřice už deset let. Po brexitu vidí, jak narostly náklady kvůli vývozním a zdravotním certifikátům pro britské potraviny. Má jediné přání: „Ať nás EU nechá, abychom jí mohli opět prodávat a vše bylo méně byrokratické. Méně papírování a ať se věci vrátí zpátky k normálu,“ sděluje Mace.

Podle EU platí pro Británii standardní regulace

Živé ústřice, škeble, hřebenatky a další mlže nesmí po odchodu z Evropské unie ostrovní rybáři vyvážet. Důvodem je to, že britské vody většinou v čistotě spadají do kategorie B. Rybářské svazy tlačí na vládu v Londýně, aby hodnocení změnila na nejčistší kategorii A.

„Je to pro nás hluboké zklamání. Ale nemůžeme v tom mnoho dělat,“ uvádí britský ministr zemědělství George Eustice. Evropská unie se však brání, pro Británii podle Bruselu platí regulace jako pro každou jinou zemi, která není členem EU.

Britští rybáři varují před vážnými dopady. Pobrexitová realita při obchodování s EU je pro řadu z nich přímo bojem o finanční přežití. Od brexitu si přitom většina rybářů ve Spojeném království slibovala pravý opak. Britský export živých měkkýšů do EU zažil v podstatě zákaz. Vláda premiéra Borise Johnsona mluví o kompenzacích a také nutnosti hledat náhradní trhy.