Nezvěstný vrtulník s Kellnerem nahlásil provozovatel stroje až po dvou hodinách

Společnost provozující vrtulník, při jehož pádu zahynulo v sobotu na Aljašce pět lidí včetně podnikatele Petra Kellnera, upozornila záchranáře na nezvěstný stroj až dvě hodiny poté, co helikoptéra přestala vysílat satelitní trasovací signál. Uvedli to vyšetřovatelé z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB), kteří nyní zjišťují, proč se tak stalo a zda nehodu původně přežil kromě snowboardisty Davida Horvátha i někdo další. Horváth je stále ve vážném stavu v místní nemocnici.

Záchranářské vrtulníky na místě nehody
Zdroj: Alaska Mountain Rescue Group/Handout via Reuters

Havarovanou helikoptéru provozovala společnost Soloy Helicopters. Stroj nabral Kellnera a jeho společníky ve 14:30 místního času (v neděli 0:30 SELČ) v okolí jezera Wasilla, v jehož blízkosti společnost sídlí. Proč pasažéři nasedali tam, a ne u luxusní horské chaty Tordillo Mountain Lodge, kde byli ubytováni, zatím není jasné.

Poslední signál stroj vyslal v 18:35 místního času (v neděli 4:35 SELČ), firma Soloy však nesrovnalost nahlásila záchranářům až asi ve 20:30. 

Podle předběžných zjištění NTSB ve firmě nikdo původně netušil, že by přerušení v příjmu trasovacího signálu mohlo poukazovat na nějaký problém. Šéf aljašské pobočky NTSB Clint Johnson z rozhovorů s manažery firmy usoudil, že o výpadku v příjmu signálu nikdo ze Soloy původně nevěděl. „Podle toho co vím, tak když si toho všimli, měla už (helikoptéra) zpoždění.“

Prodleva v nahlášení nezvěstného stroje podle Johnsona nutně neznamená, že někdo pochybil. Na takové závěry je podle něj zatím příliš brzy, protože vyšetřovatelé dosud neměli možnost prozkoumat záznamové zařízení z havarovaného stroje.

Záchranáři se na místo dostali šest hodin poté, co stroj přestal vysílat signál

Při sobotním neštěstí zemřelo pět z šesti lidí na palubě vrtulníku. Mezi zemřelými je kromě nejbohatšího Čecha Petra Kellnera i další muž z Česka, padesátiletý Benjamin Larochaix, 52letý Gregory Harms z Colorada a dva muži z Aljašky – 38letý Sean McManamy a 33letý pilot Zachary Russell. Nehodu přežil pouze snowboardista David Horváth.

Vyšetřovatel Johnson odmítl spekulovat o tom, zda bezprostředně po pádu stroje mohl zůstat na živu ještě někdo jiný než Horváth. Potvrdil však, že se touto otázkou vyšetřovatelé budou zabývat. „Dokud si nepromluvíme s přeživším a s koronerem, tak nevíme,“ poznamenal.

Mluvčí nemocnice Providence Alaska Medical Center v aljašské metropoli Anchorage, kde Horváth leží, potvrdil, že je pacient stále ve vážném stavu. Neměl však informace o tom, zda již byl schopen mluvit s vyšetřovateli.

Tým záchranářů se dostal na místo nehody až po asi šesti hodinách od doby, kdy helikoptéra přestala vysílat signál. Podle příslušníka aljašské národní gardy Keenana Zerkela nalezli Horvátha na živu ještě v kabině stroje, kde byla rovněž těla čtyř dalších pasažérů. Tělo pilota podle něj leželo mimo helikoptéru. Úřady však neuvedly, zda při havárii z vrtulníku vypadl, nebo zda ze stroje ještě zvládl po nehodě vylézt sám.

Zřícený stroj je stále na místě pádu 

Vrak helikoptéry nyní stále leží v horách na místě, kde havarovala. Těžko přístupný terén a špatné počasí záchranářům komplikují snahy o jeho vyzvednutí. Federální úřad pro letectví (FAA) v okolí pádu vrtulníku znovu dočasně omezil letecký provoz, dokud se stroj nepodaří převézt. Místní činitelé doufají, že by se tak mohlo stát do konce tohoto týdne.

Vyšetřování incidentu nadále pokračuje. NTSB na svých webových stránkách varuje, že jednoznačné určení příčiny letecké havárie může trvat i dvanáct až osmnáct měsíců.

K víkendové nehodě se na Facebooku vyjádřil legendární snowboardista Travis Rice, který je v Tordillo Mountain Lodge častým hostem. O Kellnerovi prohlásil, že byl vášnivým snowboardistou a že mu ve vzájemných rozhovorech často říkal, jak je nadšený ze své rodiny.