Čínský parlament schválil volební zákon pro Hongkong, umožní vyřadit prodemokratické kandidáty

Čínský parlament podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Číny nad Hongkongem. Zákon se podle čínské dikce týká „zlepšení volebního systému“ v bývalé britské kolonii, v praxi však dává pročínským silám právo veta ke kandidatuře prodemokratických kandidátů v hongkongských volbách.

Video Události
video

Události: Čínský parlament schválil volební zákon pro Hongkong

Návrh potvrdilo 2895 přítomných členů čínského shromáždění. V budově čínského parlamentu podle agentur po hlasování propukl aplaus, nikdo z přítomných nezvedl proti zákonu ruku. Poslanci nebrali ohled na předchozí protesty z Londýna, Washingtonu i Bruselu proti novému pokusu omezit Hongkongu autonomii a zbytky jeho svobod.

Změna volebního zákona ovlivní složení hongkongského parlamentu ve prospěch pročínských politiků. Volební komise bude rozšířena a dostane možnost vybírat kandidáty – měřítkem má být jejich „vlastenectví“, což pročínské kruhy charakterizují jako „všeobecnou lásku k Číně“.

„Z parlamentu úplně zmizí opozice a poslanci budou de facto jen zvedat ruce pro všechny návrhy, které vláda předloží,“ komentovala změnu zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Volby v Hongkongu nebyly ani dosud zcela demokratické, volena byla jen polovina zákonodárců a druhou polovinu dosazovali spojenci Pekingu. Ti teď parlament ovládnou celý, dodala Šámalová.

„Smysl je jasný – zlepšit princip ‚jedna země, dva systémy‘ a prosadit vládu vlastenců v Hongkongu,“ vysvětlil čínský premiér Li Kche-čiang. 

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová vyjádřila „upřímnou vděčnost“ za rozhodnutí poslanců a sdělila, že smyslem změny je „vrátit město na správnou cestu“.

Video Studio ČT24
video

Zpravodajka ČT Šámalová: Spojenci Pekingu teď ovládnou celý parlament

Raab: Čína přichází o důvěru

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v reakci na hlasování řekl, že Čína zákonem dále podrývá svou důvěryhodnost ve světě.

„Peking tak v rozporu s prohlášeními Číny učinil další krok k omezení prostoru pro demokratickou debatu v Hongkongu. Čína tak přichází o důvěru, že je schopná dodržet své právní závazky a povinnosti coby vůdčí člen mezinárodního společenství,“ sdělil Raab. 

Kritický postoj k odhlasovaným změnám zaujaly také USA. „Změny, které dnes odhlasovalo Všečínské shromáždění lidových zástupců, jsou přímým útokem na autonomii Hongkongu, jeho svobody a demokratické procesy, omezují politickou účast, demokratickou reprezentaci a potlačují politickou debatu,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. 

Čína posiluje svou moc nad Hongkongem od protestů, které začaly v roce 2019 a které Čína označuje za ohrožení své bezpečnosti. Ve vězení skončilo mnoho představitelů demokratického hnutí včetně politiků a další jsou v exilu.

Hongkong byl do roku 1997 britskou kolonií a Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie. Podle kritiků se však novým zákonem prostor demokratické opozice zúží na nejmenší míru od roku 1997.