Šéf íránského jaderného programu zemřel po atentátu, Teherán ukazuje na Izrael

Prominentní íránský nukleární fyzik Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu, informovala tamní státní média. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf naznačil, že je za útokem Izrael. S odkazem na tři zpravodajské zdroje útok Izraeli připsal též americký deník The New York Times.

Fachrizádehův vůz po útoku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Neznámý

„Zdravotnickému týmu se ho bohužel nepodařilo přivést zpět k životu a tento manažer a vědec se před několika minutami stal mučedníkem,“ oznámila íránská státní média, která citovala prohlášení ministerstva obrany. V prohlášení se o Fachrízádehovi hovoří jako o šéfovi organizace pro výzkum a inovace ministerstva obrany.

V jednom ze svých vystoupení o íránském jaderném programu na něj upozornil v roce 2018 izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Fachrízádeh stál v čele programu až do jeho zrušení na začátku tisíciletí. „Toto jméno si zapamatujte,“ poznamenal před dvěma lety Netanjahu. Izraeli se připisují vraždy několika íránských jaderných odborníků, k novému incidentu se Netanjahuův úřad zatím nevyjádřil.

„Teroristé dnes zavraždili významného íránského vědce. Fakta svědčí o roli Izraele a poukazují na pachatele a jejich zoufalé válečné štvaní. Írán vyzývá svět a zejména Evropskou unii, aby ukončila trestuhodnou politiku dvojího metru a odsoudila tento čin státního terorismu,“ vyzývá šéf íránské diplomacie Zaríf.

Írán se za vraždy jaderných fyziků mstí

Útok na auto s Fachrízádehem a jeho ochrankou byl spáchán ve městě Ábsard, východně od Teheránu. Svědci nejprve slyšeli výbuch a pak střelbu. Kromě Fachrízádeha byli zraněni i jeho strážci a všichni skončili v nemocnici. Na sociálních sítích se objevily snímky vozu s prostříleným čelním sklem a také krvavé skrvny v jeho okolí. K útoku se nikdo nepřihlásil, většina íránských médií ale připomenula Netanjahuova slova z roku 2018.

Velitel íránských revolučních gard sdělil, že Írán z vraždy svých jaderných odborníků vždy pomstil a udělá to i nyní.

Tři zpravodajské zdroje amerického deníku The New York Times potvrdily, že za útokem stojí Izrael. K případu se nevyjádřil Bílý dům, Pentagon ani ministerstvo obrany nebo CIA. Její někdejší ředitel z let 2013 až 2017 John Brennan ale útok označil za „zločin a velmi nebezpečnou akci“. „Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mělo prokázat moudrost a počkat, až bude u moci odpovědné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele,“ zdůrazňuje.

Zástupce vedení libanonského Hizballáhu, který je spojencem Íránu, šajch Naím Kásim prohlásil, že reakce na vraždu je v rukou Íránu. Podle něj Fachrízádeha zabili lidé podporovaní „Amerikou a Izraelem a vražda je součástí války proti Íránu“.

Poradce íránského duchovního vůdce Hosejn Dehkání, který chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách, naznačil spojitost s Izraelem a také s USA. „Sionisté se snaží v posledních dnech politického života svého spojence zvýšit tlak na Írán a zahájit otevřenou válku. Vrhneme se na vrahy tohoto mučedníka jako blesk a přinutíme je jejich činu litovat,“ sdělil Dehkání.

Izrael se chystá na „citlivé období“ Trumpova konce 

Pentagon na zprávu o útoku nereagoval, ale izraelský tisk v minulých dnech upozornil, že se izraelská armáda připravuje na možnost, že by americký prezident Donald Trump mohl před svým lednovým odchodem z úřadu nařídil útok na Írán. Mezi izraelským vedením podle tisku převládá názor, že poslední týdny Trumpova úřadováním budou „velmi citlivé“ období.

USA vyvíjejí na Írán tlak po svém odstoupení od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu v roce 2018. V lednu americká armáda v Bagdádu zabila s pomocí dronu velitele zahraničích oddílů íránských revolučních gard Kásema Solejmáního, což vyvolalo velké napětí také v Iráku.

Podle západních diplomatů vedl Fachrízádeh do začátku tisíciletí íránský program Amad neboli naděje, který řešil využití jaderné technologie ve zbrojním programu. Podle íránské agentury pro atomovou energii byl tento program na začátku tisíciletí zrušen. Írán dlouhodobě popírá, že usiluje o jadernou zbraň, a všechny své jaderné aktivity označuje za mírové.

Netanjahu v roce 2018 řekl, že Íránci ve zbrojním jaderném programu pokračují tajně v rámci organizace zaštítěné ministerstvem obrany a označované jako SPND. USA v roce 2008 na Fachrízádeho uvalily sankce a loni je rozšířily na SPND.