Trump řekl, že opustí Bílý dům, pokud volitelé zvolí Bidena

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to zatím nejbližší výrok k uznání porážky, jaký dosluhující prezident po volbách pronesl. Soud ve Filadelfii také v pátek zamítl odvolání Trumpovy kampaně, která požadovala blokaci uzavření výsledků voleb v Pensylvánii.

„Samozřejmě že ano. A vy to víte,“ odpověděl Trump na otázku, zda v případě zvolení Joea Bidena sborem volitelů vyklidí Bílý dům a umožní pokojné předání moci nové administrativě. Zároveň zdůraznil, že by zvolení Bidena byla „chyba“.

Prezidentské volby se ve Spojených státech konaly 3. listopadu. Hlava státu se v nich vybírá nepřímo. Voliči v jednotlivých státech rozhodují o takzvaných volitelích, kteří následně hlasují pro jednoho z prezidentských kandidátů.

Podle analýz respektovaných amerických médií získal Biden hlasy 306 volitelů, zatímco Trump jen 232. Demokratický kandidát si tak zajistil ve volitelském sboru výrazně více hlasů než 270 nutných pro zvolení.

Sbor volitelů bude o novém prezidentovi hlasovat 14. prosince. Výsledek jejich hlasování, které je považováno spíše za formalitu, bude oficiálně vyhlášen až 6. ledna. Inaugurace je naplánovaná na 20. ledna. Trump novinářům ve čtvrtek řekl, že do inaugurace se ale ještě odehraje „spousta věcí“, které by mohly výsledek voleb zvrátit.

Trump se k odchodu z Bílého domu vyjádřil poté, co během tradičního projevu u příležitosti Dne díkůvzdání promluvil k americkým vojákům. Podle agentury AP to bylo poprvé od volebního dne, kdy odpovídal na dotazy novinářů.

Publicista Roman Joch z Občanského institutu v ČT prohlásil, že Trump jistě čelí zákulisnímu tlaku republikánů na zvolnění svého postoje. Veřejně tak kongresmani a senátoři nečiní proto, že si nechtějí popudit fanoušky současného prezidenta a své vlastní voliče.

Pensylvánský soud zamítl další Trumpovu stížnost

Porážku v prezidentských volbách současný šéf Bílého domu zatím stále oficiálně neuznal. Pokud by to musel udělat, bylo by to podle něj „velmi těžké“. Nadále tvrdí, že volby doprovázely „masivní“ volební podvody, a hodlá proto pokračovat v právní bitvě, kterou se snaží výsledek hlasování zpochybnit. „Je před námi ještě dlouhá cesta,“ řekl.

V pátek federální odvolací soud ve Filadelfii zamítl další z pokusů Trumpovy kampaně zvrátit vyhlášení výsledků voleb v Pensylvánii, kde Biden zvítězil o 80 tisíc hlasů. Trumpovi právníci tvrdí, že v Pensylvánii se s hlasy demokratických voličů zacházelo jinak než s hlasy republikánů, čímž nebylo zajištěné rovné volební právo dané ústavou. Podle soudu však „tvrzení kampaně nejsou opodstatněná“.

„Svobodné, spravedlivé volby jsou podstatou naší demokracie. Obvinění z nespravedlivosti je závažné…  Ale obvinění vyžadují konkrétní tvrzení a poté důkazy. Ani jedno v tomto případě nemáme,“ konstatoval ve verdiktu soudce Stephanos Bibas, jehož do funkce jmenoval právě Trump.

V Georgii Trump podpoří republikánské kandidáty do Senátu

Šéf Bílého domu tento týden pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci Bidenovi. Zároveň však prohlásil, že „není správné“, že demokrat už vybírá lidi, kteří by se měli stát ministry v jeho vládě.

Prezident také oznámil, že v sobotu zamíří do státu Georgia, který již potvrdil Bidenovo těsné vítězství. Bílý dům později upřesnil, že měl Trump na mysli sobotu 5. prosince.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Publicista Joch o povolební situaci v USA

V Georgii hodlá prezident uspořádat mítink, na který by mělo dorazit několik tisíc jeho příznivců. Cílem akce je podpořit republikánské uchazeče o dvě senátorská křesla, o nichž se nerozhodlo v listopadových volbách. Dvojice ostře sledovaných soubojů v Georgii se uskuteční na začátku ledna a rozhodne se v nich i o budoucí většině ve vlivné horní komoře amerického Kongresu.

Jak upozorňuje Joch, pro Joea Bidena by teoreticky mohlo být lepší, kdyby republikáni jedno z volných křesel obhájili. Strana by tak v horní komoře měla křehkou většinu a budoucí prezident by mohl svůj centrismus před levicovým křídlem demokratické strany obhajovat právě nutností dohodnout se v Senátu.