Útok v Kábulu si vyžádal osm mrtvých. Přes 30 lidí je zraněných

Nejméně osm lidí zahynulo a dalších 31 utrpělo zranění při sobotním raketovém útoku v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury AP o tom informovalo afghánské ministerstvo vnitra. Zasaženy byly převážně obytné čtvrti. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Teroristé vypálili na město Kábul 23 raket
Zdroj: ČTK

„Kolem 8:40 místního času (5:10 středoevropského času) teroristé vypálili na město Kábul 23 raket. Podle prvních informací bylo zabito osm lidí a 31 bylo zraněno,“ řekl mluvčí afghánského ministerstva vnitra.

Řada střel dopadla do blízkosti přísně střežené Zelené zóny, v níž se nachází řada velvyslanectví a sídel zahraničních firem. Na nich se rozezvučely varovné sirény. Íránská ambasáda uvedla, že její hlavní budova byla poškozena střepinami, ale její zaměstnanci vyvázli bez újmy.

„Osmadvaceti raketami kaťuša bojovníci chalífátu zaútočili na Zelenou zónu, kde se nachází sídlo afghánského prezidenta, afghánské armády a velvyslanectví křižáckých zemí,“ uvedla v tiskovém prohlášení organizace Islámský stát.

Podle ministerstva vnitra ještě předtím vybuchly dvě menší nálože nastražené proti policejnímu autu, které usmrtily policistu a tři osoby zranily.

Agentura DPA připomněla, že terčem raketového útoku byl Kábul i v srpnu, ke kterému se rovněž přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Útok si tehdy vyžádal několik obětí a zraněných a přihlásila se k němu.

Pompeo se má sejít s vyjednávači Talibanu a afghánské vlády

Povstalecké hnutí Taliban odpovědnost za sobotní útok odmítlo. „Na veřejná místa naslepo nestřílíme,“ prohlásil mluvčí povstalců Zabiulláh Mudžáhid.

Taliban v současnosti vede mírové rozhovory s afghánskou vládou, jejichž cílem je v zemi ukončit vleklou válku. Dialog, zahájený v září v katarské metropoli Dauhá, ale zatím postupuje velmi pomalu. V sobotu by se měl v Dauhá sejít odděleně s vyjednávači Talibanu a afghánské vlády americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Pentagon tento týden oznámil, že brzy z Afghánistánu stáhne další zhruba 2000 ze současných 4500 vojáků. To by znamenalo urychlení procesu stahování vojsk daného únorovou dohodou Talibanu a Washingtonu, která předpokládá úplný odchod Američanů do poloviny příštího roku. Taliban na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na Spojené státy a jejich spojence.

Podle kritiků může rychlý odchod amerických vojáků ohrozit už tak oslabenou bezpečnostní situaci v Afghánistánu.