Stav Navalného je vážný, ale zlepšuje se. Německý ministr naznačil odvetu vůči Kremlu

Zdravotní stav ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je stabilizovaný a příznaky onemocnění ustupují. Stav je ale nadále vážný a pacient se stále nachází v bezvědomí. Podle světových tiskových agentur to v pátek uvedla berlínská klinika, kam byl z Ruska dopraven s příznaky otravy, kterou ruští lékaři odmítli a němečtí poté označili za pravděpodobnou. Šéf německé diplomacie naznačil možnost vypovězení ruských diplomatů, pokud se ukáže, že otrava hlasitého kritika korupce ve špičkách ruského režimu byl pokus o vraždu.

Alexej Navalnyj při odchodu z vězení
Zdroj: REUTERS Autor: Evgenia Novozhenina

„Pacient je stále na jednotce intenzivní péče v umělém spánku a je napojen na plicní ventilaci,“ popsali lékaři kliniky Charité. „Ačkoli stav zůstává vážný, není v bezprostředním ohrožení života,“ dodala nemocnice s tím, že „vzhledem k vážnosti pacientovy otravy je příliš brzo odhadovat dlouhodobé následky“.

Klinika v pondělí oznámila, že laboratorní nálezy nasvědčují intoxikaci látkou brzdící účinek cholinesterázy, což je enzym, který je klíčový při přenosu nervových impulzů v organismu. Konkrétní látka však ještě není známa. „Nastalo určité zlepšení v symptomech způsobených inhibitorem cholinesterázy,“ konstatuje klinika.

Maas: Rusko ponese důsledky, pokud šlo o pokus o vraždu

Navalnyj byl minulý čtvrtek hospitalizován s příznaky otravy v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. Ruští lékaři možnost otravy vyloučili a pak zdržovali povolení k odletu pacienta. Ten byl nakonec v sobotu převezen na léčení do Berlína. 

Německý ministr zahraničí Heiko Maas po pátečním zasedání šéfů diplomacií zemí Evropské unie uvedl, že Rusko ponese diplomatické důsledky, pokud se prokáže, že Navalného případ byl státem zorganizovaným pokusem o vraždu známého kritika Kremlu.

„Pokud jde o připravenost Ruska k objasnění případu Navalného, budeme reagovat stejně jako v případu Tiergarten,“ řekl Maas. Odkazoval tím na loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v berlínském parku, po níž Německo kvůli neochotě Moskvy spolupracovat na vyšetření vraždy vypovědělo zaměstnance ruského velvyslanectví.