Bouře Isaias míří k Washingtonu a New Yorku, na Manhattanu vyrostly protipovodňové zábrany

Hurikán Isaias, který v noci dorazil na východní pobřeží USA ve státě Severní Karolína, opět zeslábl na tropickou bouři. Uvedlo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC), podle něhož může vzdušná masa přes očekávaný další úbytek intenzity ohrozit severovýchod země včetně měst Washington a New York. Bouři, která vyvolává tornáda a záplavové deště, dál provází silný vítr o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

K New Yorku se blíží bouře Isaias
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Niyi Fote

Na pevninu se bouře dostala poblíž města Ocean Isle Beach na jihu Severní Karolíny necelou hodinu před půlnocí místního času a způsobila záplavy. Provázel ji také vítr o rychlosti až 140 kilometrů za hodinu.

Přes 650 tisíc domácností a podniků ve státech Virginie a Severní Karolína se kvůli živlu ocitlo bez proudu. Virginii a Maryland zasáhla podle agentury AP nejméně dvě tornáda, která vyvracela stromy, zásadní hmotné škody či oběti však úřady neevidovaly.

Pobřežní obchody a restaurace v Severní i Jižní Karolíně předčasně zavřely a i ti nejodvážnější návštěvníci pláží večer písčité břehy opustili.

Do některých míst, zejména na pláže, byl do úterního rána navíc zakáz vstupu. Z ostrůvku Ocracoke úřady evakuovaly přes tři tisíce lidí včetně turistů.

Nárazy větru a vzedmuté vlny poničily v pobřežních oblastech množství lodí a někteří rybáři v pobřežních oblastech Severní Karolíny si podle amerických médií stěžovali, že je úřady včas nevarovaly.

Protipovodňové bariéry na Manhattanu
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Lev Radin

V New Yorku jsou připraveny bariéry

Nyní se bouře přesouvá podél pobřeží Virginie a zasáhnout by měla i hlavní město Washington, Filadelfii či New York, kde už na Manhattanu instalovali dočasné protipovodňové bariéry.

NHC odpoledne uvedlo, že bouře by ve středu ráno měla dále zeslábnout a rychlost větru poklesne pod 100 kilometrů v hodině. Silné nárazy větru však mohou podle meteorologů severovýchodní pobřeží trápit až do čtvrtka. 

V sobotu Isaias ještě jako hurikán zasáhl ostrovy v Karibském moři, následně slábl. V neděli se přiblížil k pobřeží Floridy, kterou postihl silný vichr a lijáky.

Detailní informace s trackingem, mapami a grafy můžete najít zde.