Rouška na palubě, prostřední sedadlo ale prázdné být nemusí. Země EU schválily standardy pro letectví

Země Evropské unie se dohodly na společných hygienických standardech pro cestování letadlem, které mají pomoci omezit šíření nového koronaviru. Oznámil to německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Mezi dohodnutými standardy je dodržování odstupu či nošení roušek v letadle i na letišti, prostřední sedadla v letadlech však nebudou muset zůstat neobsazená.

Cestující v letadle v průběhu koronavirové pandemie
Zdroj: Reuters Autor: Mohamed Abd El Ghany

„Jsem rád, že moji kolegové přijali německý návrh pro Evropu a že jsme se mohli shodnout na těchto jednotných standardech,“ uvedl Scheuer na Evropské konferenci o letectví.

Německé ministerstvo dopravy pak dodalo, že dohodu uzavřeli úředníci a že ji ještě musejí formálně schválit ministři.

Dohodnutá opatření zahrnují požadavek zakrývat si ústa a nos pro cestující od šesti let, dodržovat doporučený odstup při bezpečnostních kontrolách a odbavení na letišti. V letadlech musí být zaručen i dostatek čerstvého vzduchu a všechny informace musejí být k dispozici v několika jazycích. Aerolinky také budou moci obsadit i prostřední sedadla.

Společné předpisy, na kterých se úředníci dohodli, splňují alespoň některé požadavky leteckých společností. Rozdílné standardy totiž způsobovaly zmatky.