Kočner hledal bílého koně, na kterého by mohl svést Kuciakovu vraždu, tvrdí odsouzený Andruskó

Podnikatel Marian Kočner, který je obžalovaný z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, patrně dal podnět k hledání takzvaného bílého koně, jenž by na sebe za čin převzal vinu. U slovenského soudu to řekl již odsouzený zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který během vyšetřování s policií spolupracoval a v případu nyní vystupuje jako svědek. Podle něj se v hledání bílého koně angažoval i vlivný podnikatel Norbert Bödör. Kočner i další obžalovaní označili dosavadní výpovědi Andruskóa za lež.

Video Události
video

Události: Nová výpověď v kauze vraždy Kuciaka

Zdroj: ČT24

Andruskó už dříve svědčil proti Kočnerovi. „Pan Andruskó lže,“ řekl Kočner poté, co svědkovi kladl sérii otázek, z nichž několik ale soudkyně nepřipustila. Podobně se vyjádřili i další dva obžalovaní z vraždy investigativního novináře.

Ti také odmítli Andruskóovo vyjádření, že si nepůjčoval peníze a že měl ze svých podnikatelských aktivit ve stavebnictví a provozu restaurace dostatek prostředků na běžný život. Například obžalovaná Alena Zsuzsová tvrdila, že sama půjčila peníze Andruskóovi, který to ale popřel.

Z Andruskóovy výpovědi také vyplynulo, že do hledání bílého koně za odměnu milion eur (26,7 milionu korun) byl zapleten kontroverzní podnikatel Norbert Bödör. Ten nebyl obviněn v Kuciakově případu, slovenský nejvyšší soud ho ale tento měsíc poslal do vazby v korupční kauze spojované se státní zemědělskou platební agenturou.

Jiný svědek z Kuciakova případu dříve řekl, že se Bödör podílel na financování sledování novinářů, včetně Kuciaka, ve prospěch Kočnera a u policie získal osobní údaje o sledovaných reportérech. Bödör tato tvrzení u soudu v lednu popřel.

Andruskó se přiznal a dostal patnáct let

Andruskó je prvním z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, který byl po doznání pravomocně odsouzen. Loni přistoupil na trest 15 let ve vězení. Dříve také u soudu řekl, že na pokyn Kočnera zprostředkoval vraždu Kuciaka mezi Zsuzsovou a dalším obžalovaným.

Vražda Kuciaka a jeho partnery Martiny Kušnírové vyvolala na Slovensku mohutné protivládní protesty a politickou krizi, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Jeho strana Smer-sociálna demokracia po porážce v letošních parlamentních volbách skončila v opozici. Po následném vnitrostranickém rozkolu ze Smeru-SD vystoupila v čele s expremiérem Peterem Pellegrinim více než čtvrtina poslaneckého klubu strany.