Hledá se Kim. Delší absence diktátora vyvolala spekulace o jeho zdraví

Jihokorejská vláda popřela zprávy o tom, že by byl severokorejský vůdce Kim Čong-un ve vážném stavu po operaci. Podle Reuters to uvedla agentura Jonhap s odkazem na vládního činitele. S informací původně přišla televize CNN jež se odvolávala na nejmenovaný zdroj z americké vlády. KLDR ani USA se k záležitosti zatím oficiálně nevyjádřily.

Kim Čong-un na snímku zveřejněném 11. dubna 2020
Zdroj: Reuters

Spekulace o Kimově zdravotním stavu vypukly již v polovině dubna, kdy se šestatřicetiletý diktátor výjimečně a bez vysvětlení neobjevil na oslavách narozenin svého dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena. Naposledy byl na veřejnosti spatřen o čtyři dny dříve na jednání vlády.

Webový portál Daily NK, který údajně získává informace od severokorejských přeběhlíků, napsal s odkazem na své zdroje, že se Kim zotavuje po „kardiovaskulárním chirurgickém zákroku“. Jeho zdraví je podle portálu podlomené kvůli tomu, že má nadváhu, kouří a je přepracovaný.

Nikdo nic neví

Jihokorejské ministerstvo sjednocení, které má na starosti vztahy mezi oběma zeměmi, již dříve uvedlo, že informace CNN a Daily NK nemůže potvrdit. Ve stejném duchu se vyjádřila také kancelář jihokorejského prezidenta, podle níž se v KLDR neděje nic neobvyklého.

Zahraniční kancelář čínské komunistické strany Reuters rovněž sdělila, že nemá informace o tom, že by byl Kim Čong-un vážně nemocný. Čína je nejbližším mezinárodním spojencem KLDR.

Severní Korea v posledních týdnech vypálila několik raket krátkého doletu. Kim Čong-un vojenské testy výjimečně nepozoroval a ani se o nich nezmínila státní televize.

KLDR přísně kontroluje veškeré informace, jež se týkají jejího vůdce, kolem něhož v zemi panuje velice silný kult osobnosti. Pozorovatelé se proto musí spoléhat na indicie ze státní propagandy nebo na zdroje uvnitř režimu. I tajné služby se přitom někdy ohledně událostí v zemi mýlí.

Nepřítomnost vůdců na veřejných oslavách často vzbuzuje spekulace o jejich zdraví, které však mnohdy nejsou podložené.