Terorismus za pár dolarů. Z Gazy létají balonky plné benzinu, izraelské systémy jsou na ně krátké

Na jihu Izraele se začaly ve větší míře opět objevovat výbušniny zavěšené na létajících baloncích nebo dracích. Tuto levnou a účinnou formu boje využívají teroristé z Pásma Gazy pro svou reakci na nedávno zveřejněný blízkovýchodní mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po jednání s Egyptem sice Hamas naznačil omezení útoků, menší skupiny ale jednají na vlastní pěst.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Zápalné bomby míří na cíle v Izraeli

Balonky naplněné vodíkem, ke kterým se připojí výbušné zařízení se zapáleným knotem, jsou velmi levnou formou terorismu. Tato jednoduchá zařízení dokážou uletět až třicet kilometrů a jsou součástí dlouhodobých protestů kvůli blokádě Gazy.

Nejčastěji míří do izraelských kibuců. Ačkoliv jde o nesofistikovanou technologii, působí značné škody, psychologické i hmotné. „Trpíme žhářstvím. Kamkoliv odtud vyrazíte do okolí, vidíte samá spáleniště,“ stěžuje si obyvatel kibucu Kfar Aza Jisrael Lander.

Balonky a draci s hořlavinami zapalují pole i přírodní rezervace. Zatímco s raketami z Gazy si poradí systém Želená kopule, proti této hrozbě zatím izraelská armáda recept nemá. Testuje ale nasazení dronů s laserovými paprsky.

„Ve většině případů, kdy nalezneme draky nebo balony včas, je zneškodníme. Problém je v tom, že ne vždy je nalezneme včas,“ říká Rafi Akav z technologického úseku izraelské armády.

Primitivní, ale účinná zbraň – balonek s benzinem
Zdroj: ČT24

Teroristé nasazují i sáčky naplněné benzinem. Také tyto jednoduché zbraně dokážou napáchat velké škody. Na jihu Izraele už zažehly stovky požárů. „Existují také zvukové granáty, které osadníky vyděsí. V létě vypouštíme lampiony, které spálí pšeničná pole,“ popisuje jeden z členů palestinské brigády Al Násir al Dín.

Židovský stát viní z používání balonků a draků Hamas, tyto metody už ale převzaly i další palestinské skupiny. Na zbraně v ceně několika dolarů hodlají spoléhat dál.