Podle průzkumu vede stále Smer, většinu ve slovenském parlamentu by ale měla opozice

Další průzkum před nadcházejícími parlamentními volbami na Slovensku potvrdil pokles popularity nejsilnější vládní strany Smer-SD expremiéra Roberta Fica a posílení opozičního hnutí Obyčajní ľudia (OĽANO). V nejnovější sondáži agentury Focus skončilo OĽANO na druhém místě za Smerem. Je to zároveň první průzkum, podle kterého by mimo parlament skončily zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národní strana (SNS). Parlamentní volby se budou na Slovensku konat 29. února.

Peter Pellegrini
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kerstin Joensson

Na základě výsledků průzkumu by pět opozičních či neparlamentních formací, které se vymezují vůči Smeru, dokázalo sestavit vládu s většinovou podporou ve sněmovně.

Popularita Smeru dále klesla na 17 z předchozích 18 procent. OĽANO naopak výrazně stouplo na 13,3 procenta z lednových devíti procent. Na třetím místě skončila krajně pravicová strana  Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, pro kterou by nyní hlasovalo 12,2 procenta rozhodnutých voličů.

Na dalších místech skončily koalice neparlamentních stran Progresívne Slovensko (PS)/Spolu (9,3 procenta), nová strana Za ľudí exprezidenta Andreje Kisky (8,2 procenta) a opoziční hnutí Sme rodina (7,8 procenta).

Těsně nad pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je pro jednotlivé strany podmínkou k zisku křesel ve sněmovně, skončilo neparlamentní Kresťanskodemokratické hnutie s podporou 5,4 procenta a opoziční Sloboda a solidarita (5,3 procenta).

Zatímco popularita vládní strany Most-Híd se pohybuje pod hranicí pěti procent už delší dobu, nově pod ni spadla také SNS předsedy parlamentu Andreje Danka. Preference SNS dosáhly 4,4 procenta. Danko na konci ledna přiznal, že v minulosti komunikoval s jednou z nyní obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka.

Průzkum uskutečnila agentura Focus na objednávku koalice PS/Spolu ve dnech 6. až 12. února mezi 1005 respondenty staršími 18 let.

O víkendu začne moratorium

Smer-SD a SNS chtějí krátce před volbami prosadit ve sněmovně zvýšení přídavků na děti, zavedení 13. penze a zrušení dálničních známek. Opatření ohlásily v tomto týdnu a vláda příslušné návrhy schválila ve středu.

Poslední předvolební průzkumy veřejného mínění mohou agentury, strany či média na Slovensku zveřejnit v pátek. Od soboty pak začne plynout dvoutýdenní moratorium na publikování výsledků sondáží popularity politických stran, které skončí uzavřením hlasovacích místností v den voleb.