V Austrálii už shořela plocha větší než polovina Česka. Lidem uvázlým na plážích vozí záchranáři jídlo a vodu

V Austrálii začala rozsáhlá záchranná operace na pomoc tisícům lidí, kteří před ničivými požáry uprchli na pláže, kde strávili i silvestra. Do akce se zapojily také vojenské lodě a letadla, aby přepravily humanitární pomoc a pomohly vyhodnotit škody, uvedla agentura AFP. Během posledních 48 hodin zahynuli čtyři lidé a pět dalších se pohřešuje. Plameny zničily nejméně dvě školy a desítky dalších domů, z některých vesnic zbyly jen dýmající ruiny.

Video Události
video

Události: V Austrálii v poslední den roku shořely dvě stovky domů

Podle informací z několika australských turistických oblastí tisíce turistů i místních obyvatel o silvestrovském večeru uvázly na plážích obklopených plameny. Požáry způsobily četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.

Hasiči čelí velkým potížím při záchraně zraněných v izolovaných oblastech. „Do určitých míst není přístup ani po silnici, ani letadlem, je to příliš nebezpečné. Nemůžeme se tam dostat a lidé odtud nemohou odejít,“ uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons.

Vojáci se podle AFP obávají, že může trvat i několik dní, než se dostanou do velmi odlehlých lokalit.

Obloha nad městem Mallacootta zbarvená požáry do ruda
Zdroj: ČTK/AP

Letovisko Mallacootta je odřízlé od světa 

Dobrá zpráva přišla z letoviska Mallacoota, kde čtyři tisícovky lidí, uvázlých na pláži, za pomoci hasičských vozů uniklo plamenům bez zranění. „Na konci této operace se hasiči dočkali potlesku ve stoje,“ poznamenal v televizi ABC šéf záchranářů ve státu Victoria Andrew Crisp.

Radost však trvala u mnoha místních obyvatel jen krátce, protože zjistili, že jejich domy lehly popelem. Město by také mohlo zůstat odříznuté od světa ještě několik týdnů. Začaly proto shozy potravin a během středy by měla připlout loď naložená zásobami na dva týdny.

Pokles extrémních teplot a zeslábnutí větru by hasičům mělo dopřát chvilku oddechu, ale od soboty se očekávají opět podmínky příznivé pro šíření ohně. Úřady se obávají hlavně nových požárů v horských oblastech. „Hodně lidí je v horách na dovolené,“ varoval Crisp a ujistil, že hašení těchto požárů bude mít prioritu.

Lidé kvůli šířícímu se požáru prchli na pláž
Zdroj: Reuters/@LAPPINGTHEISLAND

Shořela plocha větší než polovina Česka 

Od září při požárech v Austrálii zemřelo 15 osob. Oheň také zničil více než tisíc domů a poškodil porosty na 5,5 milionu hektarů, což je rozloha přesahující polovinu Česka.

Podle serveru BBC News v posledních dnech lehly popelem dvě stovky domů na pobřeží. Podle policie o život přišel třiašedesátiletý muž a jeho devětadvacetiletý syn, kteří se opozdili ve snaze zachránit své domácí a zemědělské vybavení. Další mrtvý muž byl nalezen ve vyhořelém autě v časných ranních hodinách Nového roku.