Při výbuchu plynu v Prešově zemřelo pět lidí. Požár je uhašen

Při výbuchu plynu v panelovém domě v Prešově zemřelo nejméně pět lidí, dalších 39 bylo zraněno. K explozi došlo krátce po poledni, na několika místech v budově hořelo až do večera. Nejvyšší čtyři patra dvanáctipodlažního domu kompletně vyhořela. Na místo dorazil i slovenský premiér Peter Pellegrini, který po jednání krizového štábu oznámil, že počet obětí bude ještě vyšší. Policie už zahájila stíhání kvůli trestnému činu všeobecného ohrožení.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Výbuch plynu ve slovenském Prešově

„Nevidíme, že by z budovy šel dým,“ řekl ve 22:00 zpravodaj ČT Lukáš Mathé. Popsal, že hasiči už nebojují s plameny, ale svítí baterkami do bytů a prohledávají je. Podle odborníků je pád domu nepravděpodobný, ale usuzují tak jen z jeho konstrukce. Statici zatím neměli šanci ho prohlédnout.

Dříve večer na místo přijel premiér Pellegrini. „Na místě zasahují všechny složky, je to obrovská tragédie. O dalším postupu a způsobu pomoci rozhodne jednání krizového štábu,“ řekl po příjezdu. Zároveň poděkoval všem účastníkům zásahu.

Po jednání krizového štábu Pellegrini oznámil, že počet obětí bude pravděpodobně vyšší, než je nyní potvrzených pět. „Bohužel, situace není pod kontrolou,“ připustil. V pondělí vláda pošle Prešovu milion eur určených převážně na sanaci a zabezpečení budovy. Ta nakonec bude muset být kompletně zbourána.

Kromě Pellegriniho dorazily na místo neštěstí i ministryně vnitra Denisa Saková a ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská. Saková připustila, že při zásahu došlo k několika komplikacím. „Kvůli nízkým teplotám bylo problematické ovládat (vysokozdvižnou) plošinu, protože se zasekávala. Chtěli jsme použít i vrtulník, ale vzhledem k počasí a mrznoucímu dešti nemohl vzlétnout,“ popsala ministryně.

Po dohašení bytovky budou nasazeni členové horské služby, kteří po budově slaní a zkontrolují, zda se ve vyhořelých patrech nenacházejí další oběti.

Video Události
video

Události: Někteří obyvatelé domu přišli o všechno

Podle předběžných informací exploze nastala kolem poledne mezi devátým a dvanáctým patrem stavby, jejíž vnitřní schodiště se zřítilo. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž tři nejvrchnější patra zcela vyhořela.

Podle odborníka na panelové konstrukce, kterého citují slovenská média, zřícení poškozeného domu nehrozí. Důvodem jsou železobetonové panely, ze kterých je bytovka postavena. I když požár snižuje pevnost betonu, podlaží, která se nachází pod místem výbuchu, poškozena nejsou.

Jednou z obětí je člověk, který se neudržel na poškozeném balkoně a zřítil se. Hasiči pomocí výškové techniky evakuovali z domu všechny lidi, o kterých věděli. Celkem zachránili 34 osob.

Prešovská nemocnice uvedla, že ošetřila devět zraněných, nikdo z nich není v ohrožení života. Podle záchranářů je zraněných celkem 39 lidí, většina z nich lehce. Pro obyvatele poškozeného domu policie zajistila přechodné ubytování v areálu policejní školy v Košicích.

Policie evakuuje lidi z okolních domů 

Na místě zasahovala téměř stovka hasičů. Několik ohnisek se po pěti hodinách podařilo uhasit, na dalších místech budovy ale stále ještě hoří.

Záchranáři a městská policie procházejí okolní budovy, ve kterých byla odpojena elektřina i dodávky plynu. Všichni jejich obyvatelé musí své domovy opustit, policie v případě nutnosti lidi k evakuaci donutí.

Celé okolí poškozeného domu je uzavřeno. Tam, kde ještě odpoledne stáli lidé a pozorovali požár, je už natažená policejní páska, píšou slovenská média. V okruhu tří kilometrů od místa výbuchu jsou navíc problémy s mobilním signálem. Exploze totiž zničila vysílač, který byl přímo v poškozeném domě.

Video Zprávy
video

Zprávy. Pět mrtvých po explozi v panelovém domě v Prešově

Obyvatelé cítili plyn už před výbuchem, u domu probíhaly výkopové práce

Výbuch byl tak silný, že tlaková vlna rozbila okenní tabulky i v některých sousedních domech. „Myslel jsem, že je to zemětřesení,“ řekl webu Korzár/Sme muž, který byl v okamžiku exploze ve vedlejším domě.

„Prováděly se tady nějaké práce, ve vedlejším bloku. Se sousedy jsme cítili plyn na devátém patře. (…) Volala jsem manželovi, kterého jsem stáhla z práce. (…) On šel ještě sousedy uklidnit, aby se nebáli, že při těch pracích se stalo, že poškodili plyn, takže jsme věděli, že ten plyn uniká. (…) Strašně dlouho všechno trvá, volala jsem manželovi, manžela mám nahoře,“ řekla dříve slovenským médiím obyvatelka devátého patra domu.

„Přišla jsem domů po noční a dalším zařizování ve městě. Když jsem přicházela, dělníci kopali u bytovky díry. Ve vchodu bylo velmi cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila dělníky. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn nebylo cítit, tak jsem si šla lehnout po noční,“ řekla webu Korzár/Sme Silvia Hrebenárová.

Video Rozhovor s obyvatelkou domu v Prešově
video

„Se sousedy jsme cítili plyn.“ Rozhovor s obyvatelkou vybuchlého domu v Prešově

„Se sousedy jsme cítili plyn.“ Rozhovor s obyvatelkou vybuchlého domu v Prešově

Výbuch plynu v panelovém domě v Prešově na Slovensku si vyžádal nejméně pět obětí. Hasiči už evakuovali všechny lidi, které v domě našli. Jedna z obyvatelek popsala situaci, která nastala po explozi.    

Události, komentáře: Ředitel Hasičského záchranného sboru Prahy Roman Hlinovský

V panelovém domě na Slovensku vybuchl plyn

Výbuch plynu v Prešově

Čaputová nabídla ubytování postiženým rodinám 

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila soustrast pozůstalým a poděkovala hasičům a záchranářům. Postiženým rodinám také nabídla pomoc. „Několik rodin může přes vánoční svátky, případně podle potřeby i déle, bydlet v ubytovacím zařízení prezidentské kanceláře v Tatranské Javořině,“ oznámila. Do oficiální sbírky Čaputová přispěla částkou pět tisíc eur.

„Za poslední půlstoletí je to nejhorší tragédie, která město Prešov postihla,“ uvedla primátorka Andrea Turčanová. Podobnou tragédii zažilo město v roce 1974, kdy při výbuchu plynu v bytovém domě zemřelo devět lidí.