Dopadli jsme i manželku a švagra Bagdádího, oznámil Erdogan. A bez povyku, vzkázal Trumpovi

Turecko zajalo v Sýrii manželku, sestru, švagra a další členy rodiny zabitého vůdce Islámského státu (IS) abú Bakra Bagdádího. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když se při útěku odpálil.

Video Zprávy v 16
video

Zpravodaj ČT Černohorský: Není jasné, co Bagdádího manželka o fungování IS ví

Agentura AP už v pondělí informovala o dopadení Bagdádího starší sestry, pětašedesátileté Rasmíji Avadové. Zdrojem informace byl nejmenovaný turecký zdroj, podle něhož byli spolu s Avadovou dopadeni také její manžel, snacha a pět dětí.

Erdogan ve středu sdělil, že zadržena byla také Bagdádího manželka. „Spojené státy sdělily, že se Bagdádí zabil v tunelu, a vyvolaly kolem toho komunikační kampaň. Já zde oznamuji poprvé: My jsme dopadli jeho ženu a nedělali jsme kolem toho povyk jako oni (Američané). V Sýrii jsme zatkli i jeho sestru a švagra,“ oznámil Erdogan v projevu na univerzitě v Ankaře.

Turecký prezident si tak rýpnul do šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, který se operací chlubil před světem a veřejně popisoval detaily ohledně zásahu v Sýrii. Mimo jiné řekl, že Bagdádí zemřel „jako pes“ a „jako zbabělec“.

Iráčan Bagdádí měl podle kmenových informací tři manželky, z nichž dvě byly Iráčanky a jedna Syřanka, irácké ministerstvo vnitra má informace jenom o dvou manželkách. O které z nich hovořil Erdogan, se neví.

„Není jasné, jestli zadržená manželka Bagdádího věděla něco podrobnějšího o fungování Islámského státu,“ upozornil zpravodaj ČT v Turecku Václav Černohorský. „Můžeme spekulovat o tom, jestli ví, jak fungují pašerácké sítě, jak a kam se teroristé Islámského státu a jejich rodinní příslušníci pohybují mezi Irákem a Sýrií,“ dodal zpravodaj.

Dvě Bagdádího další ženy mohou být po smrti

Ve zpravodajství o dopadení a zabití Bagdádího se objevila v říjnu také informace, že spolu s ním zemřely dvě děti a rovněž dvě jeho ženy, které na sobě měly pásy s výbušninami.

Jedna z jeho žen se jmenuje Sadža Dulajmíová; před třemi lety se o ní objevila zpráva, že chce přesídlit do Evropy. Zadržena byla s dcerou v roce 2014 nebo koncem roku 2013 v Sýrii, avšak roku 2014 byla propuštěna v rámci výměny vězňů.

Samozvaný Islámský stát se od března, kdy ztratil poslední významnější državu v Sýrii, uchyluje k teroristickým útokům. Před pár dny oznámil, že stojí za pátečním útokem na vojenskou základnu na severovýchodě Mali, při kterém přišly o život desítky vojáků. 

Novým vůdcem teroristické organizace se stal abú Ibráhím Hášimí Kurajší, jemuž už slíbila věrnost řada islamistických skupin z celého světa.

Video Události
video

Události: USA v Sýrii zřejmě dál zůstanou