Ukrajinská prokuratura znovu prošetří případ, v němž figuruje Bidenův syn

Ukrajinský generální prokurátor oznámil, že jeho úřad znovu vyšetří všechny odložené kauzy, včetně případu ukrajinské plynárenské firmy Burisma Group. V té svého času působil Hunter Biden, syn bývalého amerického viceprezidenta a současného favorita demokratických primárek Joea Bidena. Stalo se tak v době, kdy prezident USA Donald Trump čelí podezření, že vyvíjel v tomto směru nátlak na Kyjev, aby Bidena staršího vyřadil z klání o Bílý dům v příštím roce.

Video Události
video

Události: Ukrajinské úřady oznámily, že dříve odložené případy znovu prověří

Agentura AP připomněla, že právě informace o telefonátu mezi Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským z 25. července, ve kterém šéf Bílého domu žádal obnovit vyšetřování ohledně Bidena, vedla opoziční demokraty ke spuštění procedury ústavní žaloby na prezidenta. 

„Nemám takové informace,“ odpověděl generální prokurátor Ruslan Rjabošapka podle agentury Reuters na dotaz, zda má nyní nějaké důkazy, že by se Hunter Biden dopustil něčeho nekalého.

Na otázku, zda jej kontaktoval Trumpův právník Rudolph Giuliani, Rjabošapka odvětil, že s jeho úřadem nebyli ve styku žádní cizinci. Trump v telefonátu Zelenskému říkal, že mu Giuliani ohledně kauzy zavolá.

AP: „Hrubé obrysy potenciálního obchodu“

Z interní komunikace amerických diplomatů, kterou ve čtvrtek zveřejnily dotčené výbory Sněmovny reprezentantů v rámci procesu ústavní žaloby na Trumpa, vyplývá, že vysoce postavení američtí diplomaté naváděli Ukrajinu k vyšetřování souvisejícímu s Joem Bidenem a spojovali jej s dohodnutím cesty ukrajinského prezidenta Zelenského do Bílého domu. 

V den klíčového červencového telefonátu obou prezidentů vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto „za předpokladu, že prezident přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat“.

Reakce poradce ukrajinského prezidenta Andreje Jermaka podle agentury AP naznačovala, že s domluvou souhlasí.

Z dokumentu je rovněž patrné, že někteří zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí pochopili zmrazení finanční pomoci Ukrajině ze strany amerického prezidenta jako součást nátlaku na Kyjev.

Podle AP jsou ve zveřejněné komunikaci diplomatů patrné „hrubé obrysy potenciálního obchodu ve stylu něco za něco“. Jeden z amerických činitelů zároveň vůči postupu Washingtonu vyjadřoval výhrady, konkrétně ohledně rozhodnutí zmrazit 400 milionů dolarů (9,4 miliardy korun) určených na pomoc Ukrajině. Tento krok nařídil Trump několik dní před hovorem se Zelenským.

Bývalý zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu ve čtvrtek téměř deset hodin za zavřenými dveřmi vypovídal před členy Kongresu. Podle AP podal svědectví o „zmatku“ uvnitř ministerstva zahraničí způsobeném Trumpovou snahou o vyšetřování Bidena a jeho rodiny.