Itálie má novou vládu. Conteho kabinet složil přísahu

Nahrávám video
Nová italská vláda složila přísahu
Zdroj: ČT24

Nová koaliční vláda italského premiéra Giuseppeho Conteho, na níž se dohodli dva dosavadní političtí rivalové Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevá Demokratická strana (PD), složila přísahu. Končí tak měsíční vládní krize, v níž hrozilo vypsání předčasných voleb. Nový kabinet musí ještě získat většinu obou komor parlamentu, hlasovat by se mělo začít v pondělí.

Ve vládě je jednadvacet ministrů, třetinu z nich tvoří ženy. Hnutí pěti hvězd, které tvořilo předchozí koalici společně s protiimigrační Ligou, má deset ministerských resortů. Devět postů připadlo Demokratické straně.

Šéf M5S Luigi Di Maio je novým ministrem zahraničí a ve svých třiatřiceti letech je podle agentury AFP nejmladším šéfem italské diplomacie v historii. Šéf PD Nicola Zingaretti neměl zájem o žádný ministerský post, chce se soustředit na posílení své strany.

M5S si ponechala některá ministerstva, jež vedla už v minulém kabinetu s Ligou, například spravedlnost. Novým ministrem hospodářství země s třetí největší ekonomikou eurozóny se stal zástupce Demokratické strany Roberto Gualtieri.

Ministerstvo vnitra povede Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti a je považována za odbornici v otázkách migrace. Jedno křeslo dostala malá levicová strana Svobodní a rovní (LeU), jejíž vůdce Roberto Seranza se stal ministrem zdravotnictví. Díky podpoře této strany by měla koaliční vláda získat důvěru v obou rovnocenných komorách parlamentu.

Nová italská vláda složila přísahu
Zdroj: Reuters/Presidential Palace/Francesco Ammendola

Migrace a nový rozpočet

K nejsledovanějším otázkám v postupu nové vlády bude patřit migrační politika. Předchozí ministr vnitra Matteo Salvini, jehož nacionalistická strana Liga byla do začátku srpna 14 měsíců koaličním partnerem Hnutí pěti hvězd, prosazoval přísnou protiimigrační politiku. V rámci ní uzavírala Itálie přístavy lodím nevládních organizací s migranty. Od nové vlády se očekává, že bude v této otázce umírněnější.

Prvním úkolem nové vlády ale bude předložit parlamentu rozpočet na rok 2020, který musí poslat do Bruselu do poloviny října. Podle AFP v něm bude muset nová vláda najít přes 20 milionů eur úspor, aby splnila rozpočtová pravidla eurozóny, pokud se chce vyhnout zvyšování daně z přidané hodnoty. Itálii hrozí kvůli rostoucímu dluhu od Evropské komise disciplinární řízení, očekává se ale, že nová vláda najde smířlivější tón v jednání s EU, než byl tvrdý postoj minulého kabinetu.

Předchozí koaliční vláda se v Itálii rozpadla kvůli názorovým rozporům a snaze Salviniho vyvolat předčasné volby, v nichž chtěl využít narůstající popularity své strany k posílení moci.

Na nové koaliční vládě se dohodli dva političtí rivalové proto, aby zabránili předčasným volbám, které by podle průzkumů vyhrála nacionalistická pravice. Podle analytiků tato vláda zřejmě nevydrží až do řádných voleb, které se mají konat nejpozději v květnu 2023. Od roku 1946 měla Itálie přes šest desítek kabinetů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na americké ambasádě v Rijádu propukl po výbuchu požár, píše Reuters

Na americké ambasádě v Rijádu v Saúdské Arábii propukl požár, čemuž předcházel výbuch, píše agentura Reuters s odkazem na dva nejmenované zdroje. Podle zdrojů agentury AFP se v diplomatické čtvrti Rijádu ozvaly dvě hlasité exploze. Na sociálních sítích mezitím kolují zatím neověřené záběry údajného požáru ambasády.
01:17Aktualizovánopřed 2 mminutami

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 1 hhodinou

Fox News: Hormuzský průliv podle americké armády uzavřen nebyl

Hormuzský průliv, přes který prochází zhruba pětina celosvětových dodávek ropy a také velké množství zemního plynu, podle oblastního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM navzdory tvrzení Íránu uzavřen nebyl, uvedla v pondělí americká stanice Fox News. CENTCOM na žádost agentury Reuters o vyjádření nereagoval.
před 1 hhodinou

USA v Íránu za tři dny zasáhly 1250 cílů, hlásí armáda

Spojené státy zasáhly v Íránu od počátku bojů přes 1250 cílů, oznámila v pondělí večer středoevropského času dle agentury Reuters americká armáda. Zničeno bylo všech jedenáct íránských lodí v Ománském zálivu, uvedlo zároveň oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Krátce poté doplnilo, že počet mrtvých amerických vojáků vzrostl na šest.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvýšila. Odpoledne krátce růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Válka na Blízkém východě ovlivnila i akcie, cenu ropy, zlata nebo třeba bitcoinu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoSoud znovu řeší vraždu novináře Kuciaka. Reportéři ČT kauzu zmapovali

Nejsledovanější kriminální případ v historii Slovenska – úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové – zatím trvá osm let. Dosud jej projednávaly tři soudy. Zhruba rok po vraždě si vyslechlo obvinění pět podezřelých, následujících sedm let však slovenským soudům nestačilo na to, aby případy všech vykonavatelů i objednavatelů vraždy přesvědčivě uzavřely. Tamní Nejvyšší soud nyní nařídil, že potřetí budou případ „rozebírat“ noví soudci. Proces tak začíná v podstatě znovu. Jedna z hlavních bitev se povede o výklad šifrovaných zpráv, které si před vraždou i po ní posílali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzová, kteří jsou podezřelí z toho, že novinářovu vraždu objednali. Sledovaný případ pro Reportéry ČT zmapoval Michael Fiala.
před 3 hhodinami

Kuvajt omylem sestřelil stíhačky USA, Katar hlásí likvidaci íránských bombardérů

Tři americké letouny F-15, které se ráno zřítily nad Kuvajtem, omylem sestřelila kuvajtská protivzdušná obrana, oznámilo regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Příčina střelby se vyšetřuje, Kuvajt incident potvrdil. Všech šest členů posádek se bezpečně katapultovalo. Íránská armáda dříve oznámila, že zaútočila na americkou leteckou základnu v Kuvajtu a na plavidla v Indickém oceánu. Katar zároveň během dne sestřelil dva íránské bombardéry sovětské konstrukce, drony a balistické střely mířící z Iránu, píše al-Džazíra.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Macinka: Airbus v Jordánsku vyzvedne Čechy v úterý, druhý místo Egypta zamíří do Ománu

Tuzemský armádní airbus vyzvedne Čechy v jordánském Ammánu kvůli uzavření vzdušného prostoru až v úterý. Původně tam měl přistát v pondělí pozdě večer. Druhý větší airbus, který měl podle původního plánu doletět do egyptského Šarm aš-Šajchu v pondělí v 19 hodin, místo toho zamíří na Krétu a následně do Ománu. Změny oznámil na podvečerním brífinku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...