Za požár ruské jaderné ponorky mohla lithiová baterie, píše petrohradský web

Požár na tajné jaderné ponorce Lošarik prý zavinila nová technologie v ruském námořnictvu – lithiový akumulátor, který byl do stroje zabudován nedávno. Uvedl to petrohradský server Fontanka. Dříve média spekulovala o úniku vodíku z akumulátorů jako příčině výbuchu a požáru, který si minulý týden vyžádal životy 14 námořníků.

Ruská ponorka - ilustrační foto
Zdroj: ISIFA Autor: EPA

Že výbuch v akumulátorovém úseku způsobilo náhlé přehřátí akumulátoru, podle ruského serveru tvrdilo pět na sobě nezávislých – a nejmenovaných – zdrojů z velení námořnictva. Autoři textu píší, že v okamžiku exploze se Lošarik zrovna připojoval k větší jaderné ponorce zvláštního určení Orenburg, která fungovala jako jeho nosič. Část posádky ze zadní části prý přežila a evakuovala se na Orenburg. V obavě z dalších výbuchů byl Lošarik zaplaven vodou a odtažen do Severomorsku.

Plavidlo je přísně utajované. Ruské ministerstvo obrany informovalo o smrti 14 námořníků až den po požáru. S třídenním zpožděním ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že plavidlo mělo jaderný pohon. Další podrobnosti dodnes nebyly zveřejněny.

 

Video Události
video

Události: Tajemstvím obestřená nehoda ruské ponorky

Podle zdroje z velení ruského námořnictva je ponorka vybavena kromě jaderného i elektrickým pohonem, který se využívá při přesném manévrování, například během připojování se k nosiči, mateřské ponorce. Zdrojem energie jsou akumulátory. Ty běžné olověné s elektrolytem v Lošariku nahradily lithiové baterie. Při připojení k nosiči došlo ke zkratu, baterie se bleskově přehřála, vybuchla a vzplála. Li-ionové baterie mají tendenci ke vznícení a je problém je uhasit.

Na sobotním pohřbu 14 námořníků zaznělo, že „za cenu svého života zachránili životy svých druhů, zachránili plavidlo a zabránili katastrofě globálního rozsahu“. Kreml ponechal slova o hrozící globální pohromě bez vyjádření.

Námořníci z Lošariku byli pohřbeni na petrohradském hřbitově vedle členů posádky jaderné ponorky Kursk, která se potopila při námořním cvičení v roce 2000. Při tehdejším neštěstí přišlo o život všech 118 námořníků, kteří byli na palubě.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že požár vypukl v akumulátorové sekci a v určité míře se rozšířil. V plavidle byl podle jeho slov jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen. 

Prezident Vladimir Putin minulý víkend posmrtně udělil nejvyšší ruské vyznamenání, titul Hrdina Ruska, čtyřem členům posádky Lošariku. Zbývajícím deseti udělil jiná vysoká vyznamenání. Uvedl také, že na palubě byla elitní posádka složená z důstojníků, z nichž dva už dříve obdrželi titul Hrdina Ruska.

Čtyři námořní důstojníci a civilní specialista, kteří požár přežili, byli mezitím podle serveru RBK propuštěni z nemocnice v Severomorsku.