V ponorce poškozené ohněm bylo jaderné zařízení, potvrdila Moskva

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu poprvé oficiálně potvrdil, že v hlubinném plavidle, ve kterém v pondělí vypukl požár, byl jaderný reaktor, který ale nebyl poškozen. Podle tiskových agentur prezidentovi Vladimiru Putinovi také sdělil, že hlavní příčinou neštěstí, jež si vyžádalo 14 mrtvých, byl požár. Vypukl v akumulátorové sekci.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vadim Savitsky

„Jaderné energetické zařízení v daném aparátu (ponorce) bylo zcela izolované a opuštěné“ a posádka navíc učinila „všechna nezbytná opatření k jeho ochraně“. „Díky tomu je zařízení plně funkční,“ citovala agentura TASS sdělení ministra.

Šojgu rovněž informoval, že hlavní příčinou události byl požár v akumulátorové sekci, který se pak v určité míře rozšířil. Plavidlo je však podle něj opravitelné. „První posouzení – oprava je možná. V našem případě nejen možná, ale povinná,“ prohlásil.

Ruské úřady o tragickém incidentu na hlubinném podmořském plavidle informovaly až v úterý. Oznámily úmrtí 14 námořníků, neupřesnily ale, kolik lidí se zachránilo ani kolik osob bylo celkem na palubě. Oficiálně potvrzeno není ani to, o jaké plavidlo se jedná. Podle ruských médií šlo o supertajnou jadernou ponorku Lošarik, která provádí výzkum ve velkých hloubkách a je o ní známo jen málo podrobností.

Kommersant: Příčinou mohl být zkrat v rozváděči elektřiny 

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve středu řekl, že některé informace o tomto incidentu nebudou zveřejněny, protože se považují za státní tajemství. Týká se to i informací o samotném plavidle.

List Kommersant ve čtvrtek s odvoláním na nejmenovaný odborný zdroj napsal, že možnou příčinou úmrtí 14 námořníků mohl být zkrat v jednom z rozváděčů elektřiny. Je velmi pravděpodobné, že se od zkratu vznítila kabeláž nebo transformátorový olej a oheň se pak rozšířil ventilací.

Podle zdroje deníku přežila jen jedna směna, protože požár zastihl většinu námořníků odpočívajících po večeři v obytné části plavidla. Hlídkující směna nejspíš mohla pozdě izolovat sekci a ostatní nestačili použít přenosné dýchací přístroje.