Na palubě ruského batyskafu vypukl požár, čtrnáct lidí zemřelo

V ruské ponorce, takzvaném batyskafu, což je plavidlo určené k ponorům do velkých hloubek, zahynulo 14 lidí. Podle agentury TASS to oznámilo ruské ministerstvo obrany s tím, že během incidentu, který se stal v pondělí, vypukl požár. Ministerstvo typ ponorky neuvedlo, podle informací ruského serveru RBC z armádních kruhů to byla AS-12 na jaderný pohon.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Yuri Smityuk

Prezident Vladimir Putin kvůli katastrofě zrušil účast na akci na podporu turistiky a místo toho se setkal s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Podle agentury TASS mu nařídil, aby odletěl do Severomorsku a aby na místě zajistil zevrubné vyšetření příčin požáru a také poskytnutí pomoci pozůstalým. „Po návratu mi osobně podejte hlášení,“ nařídil Putin.

Ani on typ ponorky neupřesnil, avšak poznamenal, že šlo o „výzkumné plavidlo“ plnící zvláštní úkoly s elitní, „vysoce profesionální“ posádkou; mezi 14 oběťmi bylo sedm důstojníků v hodnosti kapitána, z toho dva nositelé nejvyššího ruského vyznamenání, titulu Hrdina Ruska. „Je to velká ztráta pro flotilu,“ řekl prezident.

Batyskaf je nyní na základně v Severomorsku v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska. Posádka podle ministerstva obrany prováděla vojenský průzkum v ruských teritoriálních vodách.

Požár podle ministerstva obrany uhasila posádka. Námořníci se ale nakonec otrávili zplodinami, dodal server RBC. V místních médiích se podle listu Kommersant objevily informace, že do vojenské nemocnice v Serveromorsku byli údajně přepraveni zranění, kteří požár přežili, čtyři či pět námořníků. Podle jiné verze, ze sociálních sítí, během požáru zahynul jediný důstojník, ostatní zemřeli cestou do nemocnice či v nemocnici.

Anomálie v radiaci prý v oblasti nejsou

Ruské ministerstvo obrany mezitím popřelo informace, že by vyrozumělo norské úřady o výbuchu na palubě ponorky; sami Norové uvedli, že nenaměřili žádnou anomálii ohledně radiace v oblasti.

RBC incident označil za nejhorší, který se na podmořském plavidle stal od listopadu 2008. Tehdy na palubě ponorky Něrpa, kterou má nyní pronajaté indické námořnictvo, během zkušební plavby unikl jedovatý plyn z protipožárního zařízení a zabil 20 lidí.

Nejhorší katastrofu v moderních dějinách ruského námořnictva představovalo potopení jaderné ponorky Kursk během cvičení v Barentsově moři v srpnu 2000, které si vyžádalo životy 118 členů posádky. Podle vládní vyšetřovací komise katastrofu způsobil výbuch v jednom z torpédometů vinou úniku paliva z torpéda, po kterém následovala exploze dalších torpéd. Třiadvacet námořníků, kteří výbuchy přežili, se udusilo.