Mnoho otázek a žádné odpovědi. Informace o nehodě ruského batyskafu jsou státním tajemstvím

2 minuty
Události: Tajemstvím obestřená nehoda ruské ponorky
Zdroj: ČT24

Pondělní neštěstí ruského batyskafu, které si vyžádalo 14 lidských životů, zřejmě zůstane obestřeno tajemstvím. Naznačil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého některé informace týkající se nehody spadají do kategorie maximálního utajení.

Čtrnáct námořníků se při požáru udusilo zplodinami, oheň se podařilo uhasit zbytku posádky. Plavidlo je nyní na vojenské námořní základně v Severomorsku na severozápadě Ruska, kam už dorazil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu, aby osobně dohlédl na vyšetřování a informoval prezidenta Vladimira Putina.

Šojgu sice vyzdvihl hrdinství vojáků, kteří zabránili dalšímu šíření požáru a zachránili tím kolegy, víc ale neprozradil. Ani to, o jaké podmořské plavidlo šlo, kolik bylo na palubě lidí, nebo zda měl batyskaf jaderný reaktor.

Ruští námořníci vzdávají poctu kolegům, kteří nepřežili požár v batyskafu
Zdroj: ČT24

Nekomentoval ani to, proč bylo na palubě tolik vysokých šarží. Mezi nimi byl i jeden civilista, zřejmě expert, kterého se podařilo zachránit. „Námořníci se v kritické situaci zachovali hrdinsky. Z oddílu zachváceného ohněm nejprve evakuovali civilního činitele průmyslu, uzavřeli za ním poklop, aby zabránili rozšíření požáru, a sami pak do konce bojovali za přežití lodě,“ oznámil Šojgu.

Oheň podle něj vypukl na „vědecko-výzkumném hlubinném aparátu ruské vojenské námořní flotily“ při výzkumu v ruských teritoriálních vodách Barentsova moře. 

Ruská média spekulují o tom, že šlo o supertajnou jadernou ponorku Lošarik, která provádí výzkum ve velkých hloubkách. O plavidle je známo jen málo podrobností. V roce 2012 se ponorka například podílela na průzkumu, jehož cílem bylo potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. Podle tehdejších oficiálních prohlášení sesbírala vzorky z hloubky 2500 metrů. Běžné ponorky se přitom dokážou ponořit jen do hloubky 600 metrů.

Američtí experti zase tvrdí, že model byl vyvinut i pro vyřazování podmořských kabelů z provozu.

Kreml: Jsou informace, které se nevyzrazují

„Jsou informace, které patří do kategorie státní tajemství a státní tajemství se dodržuje v zájmu státu a státní bezpečnosti. Proto je naprosto normální, že se neodhaluje,“ oznámil mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.

Lidé na palubě byli podle Peskova „jedineční vojenští specialisté – vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří prováděli důležitý výzkum týkající se zemské hydrosféry“.

Později ministerstvo obrany zveřejnilo seznam obětí. Jsou mezi nimi dva kapitáni, Denis Dolonskij a Nikolaj Filin. Oba získali nejvyšší vyznamenání za misi z roku 2012, která se zabývala měřením mořského dna Arktidy.

Podle vojenského experta Viktora Murachovského k nehodě došlo, když se plavidlo pohybovalo v hloubce 300 metrů. Mezi oběťmi jsou podle něj i dva synové ruských admirálů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelské údery v Pásmu Gazy podle civilní obrany zabily patnáct lidí

Izraelské údery v Pásmu Gazy v noci na pátek zabily patnáct lidí, včetně tří dětí, uvedla podle agentury AFP místní civilní obrana. Izraelská armáda AFP sdělila, že konkrétní údery nemůže bez přesných souřadnic komentovat, a dodala, že v pásmu provádí operace, jejichž cílem je zničit vojenské schopnosti teroristické skupiny Hamás.
před 7 mminutami

Evropa má novou družici, která může výrazně zlepšit předpovědi počasí

Nově vypuštěný satelit MTG-S1 umí měřit teploty vzduchu v různých výškách, takže by mohl přinést úplně novou rovinu do přesností předpovědí. Největší prospěch z něj bude mít Evropa, která ho financovala.
před 21 mminutami

Stovky německých hasičů už několik dní bojují s požárem v chráněné oblasti

Hasiči v německém Sasku stále nemají pod kontrolou rozsáhlý lesní požár, který zachvátil sever spolkové země. V noci na pátek s ním podle webu Sächsische Zeitung bojovalo zhruba pět set hasičů, prozatím se snaží zabránit tomu, aby se rozšířil do vesnic v okolí zasažené chráněné oblasti Gohrischheide. Nyní hasiči doufají i v pomoc z Česka. Uhasit se zatím nepodařilo ani velký lesní požár v Durynsku.
11:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Exploze benzinky v Římě zranila přes dvacet lidí

Nejméně 21 zraněných si vyžádal výbuch čerpací stanice na východě Říma, informuje agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici, všichni jsou mimo ohrožení života.
před 1 hhodinou

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
před 1 hhodinou

Ukrajina se v noci bránila zatím největšímu ruskému dronovému útoku

Rusko v noci na pátek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze, uvedlo ukrajinské letectvo. Proti sousední zemi ruské síly odpálily také jedenáct balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Úřady v Kyjevě po útoku hlásí více než dvacet zraněných. Škody jsou na obytných budovách i železniční infrastruktuře. Moskva podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nezastaví útoky bez velkého tlaku od partnerů, a to hlavně USA.
06:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Japonsko se jako první na světě pustí do těžby kovů z hlubokého mořského dna

Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
před 2 hhodinami

Nepřejeme si prohru Ruska na Ukrajině, řekl podle SCMP čínský ministr zahraničí

Čínský ministr zahraničí Wang I řekl ve středu na jednání v Bruselu šéfce evropské diplomacie Kaje Kallasové, že Peking nechce vidět prohru Ruska na Ukrajině, protože se obává, že Spojené státy by pak přesměrovaly veškerou pozornost směrem k Číně, píše hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) s odkazem na několik osob obeznámených s diskuzí diplomatů.
před 2 hhodinami
Načítání...