Zoufalství končí. Místo, kde protestovali aktivisté, zřejmě ozdobil tajemný Banksy

Na zdi u jednoho z míst, které v Londýně do čtvrtka okupovali ekologičtí aktivisté, přibylo v noci na pátek na zdi patrně další dílo Banksyho. O jeho autorství nepochybuje John Brandler, který vlastní přes deset výtvorů tohoto streetartového umělce, napsal list The Guardian.

Dílo na podporu ekologických aktivistů, které zřejmě vytvořil Banksy
Zdroj: Reuters Autor: Peter Nicholls

Dívenka na graffiti klečí u právě zasazené květiny a drží v ruce logo skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která londýnské protesty za ochranu klimatu organizovala. Výjev doplňuje nápis „Od této chvíle končí zoufalství a začíná taktika“.

Brandler Banksyho autorství opírá o dva argumenty – ekologie představuje podle sběratele téma, které by umělec podpořil, a Brandler dále ve výjevu vidí návaznost na graffiti na garáži v Port Talbot ve Walesu, k němuž se Banksy přihlásil.

„Podpis v rohu není důležitý, podpisem je to dílo. A tohle je Banksy. Je to nádherné prohlášení a krásný kus,“ myslí si Brandler. 

Dílo na podporu ekologických aktivistů, které zřejmě vytvořil Banksy
Zdroj: Reuters
Autor: Peter Nicholls

Graffiti se objevilo na prostranství Marble Arch u severovýchodního rohu Hyde Parku – na místě, jež okupovali ekologičtí aktivisté po téměř dva týdny. Extinction Rebellion má podle BBC tři základní požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení „občanského shromáždění“ pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda „říkala pravdu o klimatických změnách“. 

„Jsme si vědomi toho, že u Marble Arch se přes noc objevilo patrně Banksyho dílo,“ potvrdil mluvčí westminsterské rady, pod níž místo spadá. „Chceme jej nechat přístupné na veřejnosti,“ napsala na Twitteru šéfka rady Nickie Aikenová.

Banksy své autorství zatím nepotvrdil.

Graffiti tohoto enigmatického umělce se poprvé objevilo na zdech v Bristolu, Banksy si zakládá na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.