O post prezidenta Severní Makedonie se utkají zastánce a odpůrkyně přejmenování země

Voliči v Severní Makedonii poslali do druhého kola prezidentských voleb sociálního demokrata Steva Pendarovského a křesťanskodemokratickou političku Gordanu Siljanovskou Davkovou. Oba oslovili téměř stejný počet voličů – Pendarovský dostal 42,84 procenta hlasů, Davková 42,24. Vyplývá to ze sečtení 99,7 procenta hlasovacích lístků. Druhé kolo hlasování se uskuteční 5. května.

V prvním kole těsně zvítězil Stevo Pendarovski
Zdroj: Reuters Autor: Ognen Teofilovski

Až na třetím místě skončil kandidát menších stran etnických Albánců Blerim Reka s 10,58 procenta hlasů. Volební účast byla 41,8 procenta. Výše účasti byla ostře sledovaná, protože volby mohly být uznány za platné jen v případě, že se jich zúčastní minimálně 40 procent registrovaných voličů.

Hlavní rozdíly v předvolebních kampaních obou postupujících do druhého kola – Pendarovského a Siljanovské – se týkaly přístupu k loňské prespanské dohodě, která ukončila letitý spor s Řeckem o název bývalé jugoslávské republiky. Na jejím základě se země letos přejmenovala na Severní Makedonii.

Pendarovski dohodu podporuje, neboť ji prosadila vládní koalice Sociálnědemokratického svazu premiéra Zorana Zaeva a dvou parlamentních stran reprezentujících albánskou menšinu (Demokratická unie pro integraci a Aliance pro Albánce).

Naproti tomu hlavní opoziční strana VMRO-DPMNE (Vnitřní makedonská revoluční organizace – Demokratická strana makedonské národní jednoty) proti změně názvu země vedla ostrou kampaň, a proto se od ní distancuje i Siljanovská.