Čeští politici vítají úspěch Čaputové a Šefčoviče. Slováci podle nich zvolili proevropský směr

Do finále volby slovenského prezidenta postoupili podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) kandidáti, u nichž je záruka, že budou bojovat proti extremismu a nenávisti. Čeští politici si všímají také toho, že oba finalisté jsou proevropští. Vítězství právničky Zuzany Čaputové v nynějším prvním kole vesměs očekávali. Čaputová dostala asi dvě pětiny hlasů, druhý postupující, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič přibližně polovinu jejího zisku.

Tomáš Petříček
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Do druhého kola slovenských voleb postoupili kandidáti, u kterých je záruka, že budou bojovat proti extremismu a nenávisti. Přeji jim hodně štěstí ve druhém kole,“ napsal Petříček.

Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádří podrobně až ke konečnému výsledku, kdy vítězi poblahopřeje. Zeman se ve čtvrtek v TV Barrandov vyslovil pro to, aby se prezidentem stal někdo, kdo už dřív vykonával nějakou politickou funkci a obstál v ní.

Čaputová bude prezidentkou, očekává Bžoch

„Stále v tom vidím velkou spojitost s vraždou novináře Jána Kuciaka, protože Slovensko chce změnu a vládní garnitura Smeru mu to momentálně nenabízí,“ uvedl místopředseda sněmovního zahraničního výboru za ANO Jaroslav Bžoch.

Soudí, že Čaputová se stane prezidentkou, neboť Šefčovičovi, byť je podle něho také dobrým kandidátem, je vyčítáno, že nepůsobí na Slovensku. „Je dobře, že Slovensko má oba kandidáty, kteří jsou spíše proevropští než euroskeptičtí,“ uvedl Bžoch.

Podle Zahradila trvá hlad po kandidátech mimo politku

Úspěch Čaputové vnímá lídr evropské kandidátky ODS Jan Zahradil jako potvrzení širšího evropského trendu, kdy upadá důvěra v dosavadní stranicko-politické struktury a hledají se lidé zvenku. Poukázal na to, že Šefčovič spojený s vládní stranou Smer-SD a Štefan Harabin z někdejší mečiarovské éry nezískali dohromady tolik hlasů jako Čaputová. Čaputová a Šefčovič se podle Zahradila názorově příliš neliší. „Je to taková proevropská liberální rétorika.“

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru za Piráty Jan Lipavský pokládá vítězství Čaputové v prvním kole za velký úspěch pro liberální politiku ve střední Evropě a popřál kandidátce úspěch i ve druhém kole. Byla by podle něj prezidentkou všech Slováků. „Jsem velice rád, že oba postupující kandidáti zastávají jednoznačně proevropské směřování Slovenska.“

Kalousek se raduje i závidí

Poslanec SPD Jan Kobza soudí, že Čaputová vydělala na tom, že se příznivci neoliberálů a neokonzervativců sjednotili na jednom kandidátovi a na rozdíl od vlastenců a konzervativců netříštili síly. Vítězství ve volbách ale Čaputová podle Kobzy jisté nemá, protože už nemá moc odkud brát další hlasy.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš označil oba postupující za proevropské pragmatiky. „Populista Harabin a fašista (Marian) Kotleba nepostoupili. Už proto lze Slovákům popřát už nyní,“ napsal na Facebooku.

Zisk Čaputové podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka kopíruje nálady na Slovensku, Čaputová je vnímaná jako nástupkyně populárního Andreje Kisky. Benešík uvedl, že Šefčovice zná osobně, jde podle něho o velmi schopného diplomata evropského a světového rozměru. K Čaputové má výhrady kvůli jejímu přílišnému liberalismu. „Rozhodně je dobře, že nikdo z nich nerozporuje mezinárodní ukotvení Slovenska, naopak se k němu hrdě hlásí a chce ho prohlubovat,“ říká Benešík.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že postoupily dvě jasně proevropské osobnosti. „Mám smíšený pocit. Raduji se, že veřejnost našeho nejbližšího souseda má v této otázce většinově jasno. Leč už zase musím Slovákům závidět,“ napsal na Facebooku.