Čaputová zvítězila ve všech krajích, Šefčovič byl napříč Slovenskem druhý

20 minut
První kolo slovenských voleb ovládla Zuzana Čaputová
Zdroj: ČT24

Vítězka prvního kola slovenských prezidentských voleb, právnička a aktivistka Zuzana Čaputová, vyhrála ve všech krajích. Eurokomisař Maroš Šefčovič, který bude soupeřem Čaputové v rozhodujícím kole 30. března, skončil ve všech krajích druhý. Čaputová získala v sobotních volbách 40,57 procenta hlasů, Šefčoviče podpořilo 18,66 procenta voličů.

  • 19:56

    On-line přenos v tuto chvíli končí. Slovenské prezidentské volby budeme na webu i ve vysílání ČT24 samozřejmě dál sledovat. Děkujeme za pozornost. 

  • 19:46
    Česká televize

    "Doufám, že druhé kolo bude o nás, o dvou kandidátech," odvětil Šefčovič na dotaz, zda bude druhé kolo referendem o deseti letech vlády strany Smer-SD, která jeho kandidaturu podporuje.

    "A já samozřejmě udělám vše pro to, aby to druhé kolo bylo o mém programu, o mně, o mém vztahu k voličům, že bude o tom, co přináším do této politické soutěže, že to bude o mých zkušenostech, že to bude o kontaktech, které jsem si roky budoval v zahraničí, a že to bude skutečně o takové té mé připravenosti poprat se za tuto zemi, tak jako jsem to udělal předtím už mnohokrát a s velmi konkrétními výsledky," uzavřel kandidát.

  • 19:44
    Česká televize

    "Ten prostor, který teď budeme dostávat, bude mnohem větší, takže doufám, že stejně přísný metr, jako byl doposud na mě, budou média dnes uplatňovat i vůči mé protikandidátce," reagoval Maroš Šefčovič na dotaz ČT, že od volební noci přitvrdil a zda je to změna strategie.

    "Myslím, že už jsem vysvětlil všechno, ale pokud jde o protikandidátku, tak si myslím, že je třeba se jí zeptat, kdo ji podporuje, kdo se s kým scházel, jakým způsobem mezi sebou komunikovali. A bude určitě jedno z témat, že se podíváme trochu hlouběji do otázek, které jsou pro naši zemi důležité, jako jsou sociální věci, ekonomika, strategické plánování do budoucna a co každý z nás přináší," dodal.

Čtvrté místo obsadil s 10,39 procenta šéf krajně pravicové strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Na páté příčce je bývalý předseda parlamentu František Mikloško s 5,72 procenta a na šesté šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár s 3,1 procenta hlasů.

Volební účast dosáhla podle upřesněných údajů 48,74 procenta. Před leti lety odevzdalo svůj hlas 43,4 procenta voličů.

Čaputová všude první, Šefčovič druhý

Podle neoficiálních výsledků zvítězila Čaputová ve všech osmi krajích Slovenska. Také Šefčovič má stejnou podporu napříč státem – ve všech krajích byl druhý.

Největší podporu měla Čaputová v Bratislavském kraji, kde dostala 59,65 procenta hlasů. Naopak nejmenší podporu měla v Prešovském kraji, a to 30,28 procenta.

„Pro Čaputovou byla klíčová města, tam oslovila asi 46 procent voličů. V menších obcích ji volila jen třetina lidí,“ upozornil redaktor ČT Petr Obrovský.

Čaputová získala podle předběžných výsledků 870 415 hlasů, Šefčoviče podpořilo 400 379 voličů. „Jde o větší rozestup, než panoval mezi prezidentskými kandidáty před pěti lety, kdy v prvním kole vedl Robert Fico nad Andrejem Kiskou,“ dodal Obrovský.

Při detailnějším pohledu na to, jak hlasovali lidé v jednotlivých regionech, je vidět, že právě na východním Slovensku má Čaputová rezervy, uvedly Hospodárske noviny. Celkově triumfovala právnička v 71 ze 79 slovenských okresů. Z osmi okresů, kde nevyhrála, je šest v Prešovském kraji, jeden v Košickém a jeden v Žilinském kraji.

Šefčovič byl druhý v každém z osmi slovenských krajů. Nejvíce se mu dařilo v Trenčínském kraji, kde získal 22,49 procenta hlasů, naopak nejméně hlasů dostal od voličů v Bratislavském kraji, a to 13,57 procenta.

Z osmi okresů, které Čaputová ztratila, zvítězil v sedmi Šefčovič a v jednom – v okrese Svidník – vyhrál kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin.

30 minut
Debata Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče na RTVS
Zdroj: ČT24

Čaputová: Jsem kritická k poměrům ve společnosti

Asi hodinu po půlnoci předstoupila Čaputová před média se závěrečným projevem. Poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola voleb a zopakovala, že je ráda, že se jejím protikandidátem stane člověk, který nepředstavuje extrémní názory.

„Jsem ráda, že nebudeme muset, on ani já, čelit extrému,“ řekla právnička v narážce na protikandidáta Štefana Harabina, který s 14,34 procenta hlasů skončil třetí. Čaputová by se mohla stát první ženou v prezidentské funkci na Slovensku. 

Na otázku, jaký je rozdíl mezi ní a Šefčovičem, řekla vítězka prvního kola voleb Čaputová, že jde především o to, jak se dívají na současný stav společnosti. „K této nabídce jsem přistoupila s určitým názorem na současný stav na Slovensku. Obsahuje příklady kauz a příběhů, z nichž některé souvisí se stranou Smer. Co považuji za důležité, je kritický pohled na aktuální situaci na Slovensku a vyvozování zodpovědnosti,“ podotkla.

„Ukazuje se, že člověk nemusí opustit svoje hodnoty a může být autentický, pravdivý. Nemusí volit populistický slovník, aby oslovil voliče. Možná právě naopak,“ shrnula svoje vítězství v prvním kole Čaputová.

Právničce už v neděli ráno k vítězství v prvním kole gratuloval prezident Andrej Kiska. Ten ji už dříve podpořil, Čaputová se zase přihlásila k jeho hodnotám.

Čaputová již dříve prohlásila, že výsledky voleb odrážejí volání lidí po změně v reakci na loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. Vražda Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, z níž policie obvinila pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, před rokem vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989.

Shromáždění se proměnila v mítinky proti tehdejší vládě premiéra Roberta Fica, který v zájmu řešení politické krize rezignoval na funkci premiéra. Ficova strana Smer-sociálna demokracia v prezidentských volbách podporuje eurokomisaře Šefčoviče, který bude soupeřem Čaputové v druhém kole hlasování.

Šefčovič: Začínáme od začátku

Šefčovič, který skončil za Čaputovou s výrazným odstupem, ve svém projevu zdůraznil, že v druhém kole mají oba kandidáti stejné šance. „Ráno, po sečtení všech hlasů, začínáme zase od začátku,“ řekl.

Prohlásil také, že následující dny ukážou, že jsou on a jeho soupeřka velmi odlišní. „Určitě nechci bojovat proti zlu, jak je prezentované protistranou. Nechci dělit lidi na dobré a zlé, slušné a neslušné. Chci být prezidentem všech lidí na Slovensku,“ řekl.

Čaputová v reakci na to opáčila, že pod zlem má na mysli negativní společenské jevy, jako je korupce, zneužívání moci a nevyvozování odpovědnosti, nikoli nějakého člověka či skupinu obyvatel.

Šefčovič ve svém projevu rovněž připomněl, že má velké politické zkušenosti. Ty naopak Čaputové chybí. „Zkušenosti, které jsem získal v zahraničí, všechny kontakty, které jsem roky budoval ve slovenské i evropské diplomacii, všechno to chci přinést sem,“ slíbil Šefčovič a dodal, že své priority měnit nehodlá. Neupřesnil ale, jak hodlá do své kampaně zapojit stranu Směr-SD, která ho do voleb vyslala.

Opět se také přihlásil ke křesťanským a tradičním hodnotám, které v kampani opakovaně zdůrazňoval v protikladu k liberálním postojům Čaputové. Právnička kupříkladu podporuje možnost adopce dětí homosexuálními páry, ačkoli katolické Slovensko dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Podle komentátorů by mohl Šefčovič usilovat o hlasy třetího a čtvrtého kandidáta: Harabina a Kotleby.

Podle volební komise by už v prvním kole byl zvolen prezidentem nejúspěšnější kandidát jen v případě, že by získal více než polovinu hlasů z celkového počtu registrovaných voličů. To se i s ohledem na volební účast neočekávalo.

Kiska gratuloval Čaputové

Prezident Kiska v neděli ráno podpořil Čaputovou. O druhý mandát se letos neucházel a právničku již dřívě vyzdvihl. „Ukázalo se, jakou chceme zemi - slušnou a spravedlivou. Zuzana Čaputová je přesně ta osoba, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize,“ uvedl v neděli Kiska na sociální síti.

Kiska také vybídl Slováky, aby přišli hlasovat i ve druhém kole voleb, které bude 30. března. „Nezůstávejme doma ani ve druhém kole. První kolo jsme vyhráli. Slovensko je na dobré cestě,“ uvedl Kiska.

Harabin plánuje vyhrát příště

Harabin, který v sobotních prezidentských volbách na Slovensku skončil na třetím místě a nepostoupil do druhého kola, zůstane soudcem nejvyššího soudu. Dlouho mu trvalo, než porážku v  hlasování přiznal. I po sečtení většiny okrsků opakoval, že má v plánu volby vyhrát. Nakonec na tiskové konferenci řekl, že se jeho plány nyní týkají příštích voleb.

Štefan Harabin hovoří při odchodu z volební místnosti s novináři
Zdroj: David W. Cerny/Reuters

Za postupem právničky Čaputové a eurokomisaře Šefčoviče vidí Harabin kandidaturu krajně pravicového politika Mariana Kotleby. Volby by podle něj mohly být zmanipulované.

„Kotleba posunul Šefčoviče do druhého kola. Posunul v podstatě zánik rodiny, posunul islamizaci slovenské křesťanské rodiny, základny a cizí vojska na území Slovenska, v podstatě zánik státu,“ zaútočil Harabin na v pořadí čtvrtého prezidentského kandidáta. V druhém kole nepodpoří Harabin nikoho.

Podle analytiků Harabin do jisté míry oslovuje stejnou skupinu voličů jako Marian Kotleba. Někteří z analytiků před volbami uváděli, že kdyby Kotleba z prezidentského klání odstoupil, měl by Harabin druhé kolo téměř jisté. To se ale nestalo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 2 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 3 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 3 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 3 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 3 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 5 hhodinami
Načítání...