Čaputová zvítězila ve všech krajích, Šefčovič byl napříč Slovenskem druhý

Vítězka prvního kola slovenských prezidentských voleb, právnička a aktivistka Zuzana Čaputová, vyhrála ve všech krajích. Eurokomisař Maroš Šefčovič, který bude soupeřem Čaputové v rozhodujícím kole 30. března, skončil ve všech krajích druhý. Čaputová získala v sobotních volbách 40,57 procenta hlasů, Šefčoviče podpořilo 18,66 procenta voličů. 

Video První kolo slovenských voleb vyhrála Čaputová
video

První kolo slovenských voleb ovládla Zuzana Čaputová

Čtvrté místo obsadil s 10,39 procenta šéf krajně pravicové strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Na páté příčce je bývalý předseda parlamentu František Mikloško s 5,72 procenta a na šesté šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár s 3,1 procenta hlasů.

Volební účast dosáhla podle upřesněných údajů 48,74 procenta. Před leti lety odevzdalo svůj hlas 43,4 procenta voličů.

Čaputová všude první, Šefčovič druhý

Podle neoficiálních výsledků zvítězila Čaputová ve všech osmi krajích Slovenska. Také Šefčovič má stejnou podporu napříč státem – ve všech krajích byl druhý.

Největší podporu měla Čaputová v Bratislavském kraji, kde dostala 59,65 procenta hlasů. Naopak nejmenší podporu měla v Prešovském kraji, a to 30,28 procenta.

„Pro Čaputovou byla klíčová města, tam oslovila asi 46 procent voličů. V menších obcích ji volila jen třetina lidí,“ upozornil redaktor ČT Petr Obrovský.

Čaputová získala podle předběžných výsledků 870 415 hlasů, Šefčoviče podpořilo 400 379 voličů. „Jde o větší rozestup, než panoval mezi prezidentskými kandidáty před pěti lety, kdy v prvním kole vedl Robert Fico nad Andrejem Kiskou,“ dodal Obrovský.

Při detailnějším pohledu na to, jak hlasovali lidé v jednotlivých regionech, je vidět, že právě na východním Slovensku má Čaputová rezervy, uvedly Hospodárske noviny. Celkově triumfovala právnička v 71 ze 79 slovenských okresů. Z osmi okresů, kde nevyhrála, je šest v Prešovském kraji, jeden v Košickém a jeden v Žilinském kraji.

Šefčovič byl druhý v každém z osmi slovenských krajů. Nejvíce se mu dařilo v Trenčínském kraji, kde získal 22,49 procenta hlasů, naopak nejméně hlasů dostal od voličů v Bratislavském kraji, a to 13,57 procenta.

Z osmi okresů, které Čaputová ztratila, zvítězil v sedmi Šefčovič a v jednom – v okrese Svidník – vyhrál kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin.

Video Mimořádné pořady ČT24
video

Debata Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče na RTVS

Čaputová: Jsem kritická k poměrům ve společnosti

Asi hodinu po půlnoci předstoupila Čaputová před média se závěrečným projevem. Poblahopřála Šefčovičovi k postupu do druhého kola voleb a zopakovala, že je ráda, že se jejím protikandidátem stane člověk, který nepředstavuje extrémní názory.

„Jsem ráda, že nebudeme muset, on ani já, čelit extrému,“ řekla právnička v narážce na protikandidáta Štefana Harabina, který s 14,34 procenta hlasů skončil třetí. Čaputová by se mohla stát první ženou v prezidentské funkci na Slovensku. 

Na otázku, jaký je rozdíl mezi ní a Šefčovičem, řekla vítězka prvního kola voleb Čaputová, že jde především o to, jak se dívají na současný stav společnosti. „K této nabídce jsem přistoupila s určitým názorem na současný stav na Slovensku. Obsahuje příklady kauz a příběhů, z nichž některé souvisí se stranou Smer. Co považuji za důležité, je kritický pohled na aktuální situaci na Slovensku a vyvozování zodpovědnosti,“ podotkla.

„Ukazuje se, že člověk nemusí opustit svoje hodnoty a může být autentický, pravdivý. Nemusí volit populistický slovník, aby oslovil voliče. Možná právě naopak,“ shrnula svoje vítězství v prvním kole Čaputová.

Právničce už v neděli ráno k vítězství v prvním kole gratuloval prezident Andrej Kiska. Ten ji už dříve podpořil, Čaputová se zase přihlásila k jeho hodnotám.

Čaputová již dříve prohlásila, že výsledky voleb odrážejí volání lidí po změně v reakci na loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka. Vražda Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, z níž policie obvinila pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, před rokem vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989.

Shromáždění se proměnila v mítinky proti tehdejší vládě premiéra Roberta Fica, který v zájmu řešení politické krize rezignoval na funkci premiéra. Ficova strana Smer-sociálna demokracia v prezidentských volbách podporuje eurokomisaře Šefčoviče, který bude soupeřem Čaputové v druhém kole hlasování.

Šefčovič: Začínáme od začátku

Šefčovič, který skončil za Čaputovou s výrazným odstupem, ve svém projevu zdůraznil, že v druhém kole mají oba kandidáti stejné šance. „Ráno, po sečtení všech hlasů, začínáme zase od začátku,“ řekl.

Prohlásil také, že následující dny ukážou, že jsou on a jeho soupeřka velmi odlišní. „Určitě nechci bojovat proti zlu, jak je prezentované protistranou. Nechci dělit lidi na dobré a zlé, slušné a neslušné. Chci být prezidentem všech lidí na Slovensku,“ řekl.

Čaputová v reakci na to opáčila, že pod zlem má na mysli negativní společenské jevy, jako je korupce, zneužívání moci a nevyvozování odpovědnosti, nikoli nějakého člověka či skupinu obyvatel.

Šefčovič ve svém projevu rovněž připomněl, že má velké politické zkušenosti. Ty naopak Čaputové chybí. „Zkušenosti, které jsem získal v zahraničí, všechny kontakty, které jsem roky budoval ve slovenské i evropské diplomacii, všechno to chci přinést sem,“ slíbil Šefčovič a dodal, že své priority měnit nehodlá. Neupřesnil ale, jak hodlá do své kampaně zapojit stranu Směr-SD, která ho do voleb vyslala.

Opět se také přihlásil ke křesťanským a tradičním hodnotám, které v kampani opakovaně zdůrazňoval v protikladu k liberálním postojům Čaputové. Právnička kupříkladu podporuje možnost adopce dětí homosexuálními páry, ačkoli katolické Slovensko dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Podle komentátorů by mohl Šefčovič usilovat o hlasy třetího a čtvrtého kandidáta: Harabina a Kotleby.

Podle volební komise by už v prvním kole byl zvolen prezidentem nejúspěšnější kandidát jen v případě, že by získal více než polovinu hlasů z celkového počtu registrovaných voličů. To se i s ohledem na volební účast neočekávalo.

Kiska gratuloval Čaputové

Prezident Kiska v neděli ráno podpořil Čaputovou. O druhý mandát se letos neucházel a právničku již dřívě vyzdvihl. „Ukázalo se, jakou chceme zemi - slušnou a spravedlivou. Zuzana Čaputová je přesně ta osoba, která dokáže vytáhnout Slovensko z krize,“ uvedl v neděli Kiska na sociální síti.

Kiska také vybídl Slováky, aby přišli hlasovat i ve druhém kole voleb, které bude 30. března. „Nezůstávejme doma ani ve druhém kole. První kolo jsme vyhráli. Slovensko je na dobré cestě,“ uvedl Kiska.

Harabin plánuje vyhrát příště

Harabin, který v sobotních prezidentských volbách na Slovensku skončil na třetím místě a nepostoupil do druhého kola, zůstane soudcem nejvyššího soudu. Dlouho mu trvalo, než porážku v  hlasování přiznal. I po sečtení většiny okrsků opakoval, že má v plánu volby vyhrát. Nakonec na tiskové konferenci řekl, že se jeho plány nyní týkají příštích voleb.

Za postupem právničky Čaputové a eurokomisaře Šefčoviče vidí Harabin kandidaturu krajně pravicového politika Mariana Kotleby. Volby by podle něj mohly být zmanipulované.

„Kotleba posunul Šefčoviče do druhého kola. Posunul v podstatě zánik rodiny, posunul islamizaci slovenské křesťanské rodiny, základny a cizí vojska na území Slovenska, v podstatě zánik státu,“ zaútočil Harabin na v pořadí čtvrtého prezidentského kandidáta. V druhém kole nepodpoří Harabin nikoho.

Podle analytiků Harabin do jisté míry oslovuje stejnou skupinu voličů jako Marian Kotleba. Někteří z analytiků před volbami uváděli, že kdyby Kotleba z prezidentského klání odstoupil, měl by Harabin druhé kolo téměř jisté. To se ale nestalo.