„Wanted“. USA nabízejí milion dolarů za pomoc s dopadením syna Usámy bin Ládina

Spojené státy vypsaly odměnu milion dolarů (asi 22,5 milionu korun) výměnou za informace, které by vedly k dopadení Hamzy bin Ládina, nejmladšího syna zabitého vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina. Washington jej už v lednu 2017 zařadil na černou listinu mezinárodních teroristů. Saúdskoarabské ministerstvo vnitra oznámilo, že země už dříve Hamzovi bin Ládinovi odebrala občanství.

Hamza bin Ládin
Zdroj: Rewards for Justice/Departement of State

Washington ve čtvrtek oznámil, že odměnu vyplatí výměnou za pomoc při jeho dopadení ve kterékoli zemi. Podle britského zpravodajského serveru BBC se předpokládá, že se Hamza nachází v oblasti afghánsko-pákistánské hranice.

Bin Ládinův nejmladší syn, kterému by podle BBC mělo být kolem třiceti let, žil před útoky z 11. září 2001 se svým otcem v Afghánistánu a později ho doprovázel do Pákistánu. K al-Káidě se přidal v roce 2015 a podle agentury DPA se stal jedním z vedoucích představitelů organizace.

Od té doby se objevil v několika nahrávkách na internetu, v nichž hrozil Spojeným státům i jejich západním spojencům. Později zase vyzýval občany Saúdské Arábie, aby svrhli režim vládnoucí v jejich zemi, a osvobodili se tak od amerického vlivu.

Určitou dobu žil podle BBC pravděpodobně se svou matkou v Íránu, kde se údajně také oženil. Podle Spojených států si vzal dceru Muhammada Atty, který unesl jedno z letadel použitých při útocích v New Yorku před osmnácti lety.

USA zařadily Hamzu na seznam teroristů

Spojené státy v roce 2017 zařadily Hamzu bin Ládina na černou listinu mezinárodních teroristů. To pro něj podle agentury AFP automaticky znamená i uvalení právních a finančních sankcí.

Jeho otce Usámu bin Ládina zabilo speciální americké komando 2. května 2011 při akci v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Usámovo tělo bylo poté podle Spojených států vhozeno do Arabského moře.

Bin Ládinové pocházejí ze Saúdské Arábie. Usáma bin Ládin byl zbaven saúdskoarabského občanství už v roce 1991 a žil poté v Súdánu či Afghánistánu. Dnes saúdskoarabské ministerstvo vnitra oznámilo, že loni v listopadu zbavilo občanství také Hamzu bin Ládina