Národ je rozdělený a naštvaný, potřebuje charakterově vyspělého vůdce, kritizoval Trumpa Romney

Americký prezident spoluvytváří veřejný charakter národa, ale charakter prezidenta Donalda Trumpa je nedostatečný. V komentáři pro list The Washington Post to napsal vlivný republikánský politik Mitt Romney, kandidát na prezidentský úřad v roce 2012. Bílý dům podle něj v prosinci zásluhou Trumpa postihla hluboká degradace. Zatímco Bílý dům na kritický text podle agentury Reuters dosud nereagoval, Trump na Twitteru Romneyho vyzval, aby se raději věnoval bezpečnosti na hranicích a dalším důležitým věcem.

Romney, který v roce 2016 Trumpovu republikánskou nominaci do boje o Bílý dům nepodpořil, připomíná washingtonské události konce loňského roku, kdy z funkce odešli ministr obrany James Mattis a personální šéf Bílého domu John Kelly a kdy prezident oznámil odchod vojáků ze Sýrie, čímž „opustil spojence bojující po našem boku“.

„Jeho vystupování v minulých dvou letech a zejména jeho chování v prosinci je důkazem, že do vysokého úřadu nedorostl,“ napsal Romney ve svém komentáři. Prezident by podle něj měl Američany spojovat a povzbuzovat v nich to nejlepší. „Národ je rozdělený a naštvaný a nezbytně potřebuje charakterově vyspělého vůdce. Ale právě v tomto ohledu jsou nedostatky nynější hlavy státu nejkřiklavější,“ konstatuje Romney, který byl loni v listopadu zvolen do Senátu a svého úřadu se ujme ve čtvrtek.

Trumpova slova a jeho skutky vyvolaly zklamání po celém světě, píše dále. Dochází k tomu v nešťastné době, kdy „několik evropských spojenců prochází politickou nestabilitou a několik bývalých sovětských satelitů přezkoumává své demokratické závazky“. Alternativa amerického vůdčího postavení ve světě, kterou nabízí Čína a Rusko, je autokratická, korupční a brutální.

Aby USA své vůdčí postavení obnovily, musejí napravit pochybení v domácí politice, soudí Romney. Amerika podle něj musí mimo jiné posílit obranné spojenectví s Evropou. „Chceme sjednocenou a silnou Evropu, nikoli rozkládající se spolek,“ poznamenává autor, který byl v listopadových kongresových volbách zvolen za stát Utah.

„Nehodlám komentovat každý tweet nebo každou chybu,“ píše o svém budoucím působení na Kapitolu. „Postavím se ale proti každému výroku nebo skutku, který národ rozděluje, je rasistický, sexistický, protiimigrační, nečestný nebo likvidační vůči demokratickým institucím.“

Mitt by se měl soustředit na zabezpečení hranic, vzkazuje Trump

Trump si v reakci na senátorův článek položil na Twitteru otázku, zda se Romney nestane ve Washingtonu novým Jeffem Flakem. Flake, kterému ve čtvrtek skončí senátorský mandát za stát Arizonu a který v listopadových volbách o znovuzvolení neusiloval, je v USA znám jako tvrdý kritik nynějšího prezidenta.

„Doufám, že ne. Raději bych uvítal, aby se Mitt soustředil na zabezpečení hranic a na mnoho dalších věcí, kde může být užitečný,“ poznamenal Trump. Připomněl také, že to byl on, kdo na rozdíl od Romneyho zajistil republikánům prezidentské křeslo. „Měl by být šťastný za všechny republikány. Staň se týmovým hráčem a zvítězíš!“ dodal Trump.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína drží Evropu „v šachu“ díky kovům vzácných zemin, restrikce zmírní

Peking je ochoten urychlit schvalování licencí pro vývoz kovů vzácných zemin do Evropské unie, oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Restrikce na vývoz těchto kovů narušily dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu i v dalších odvětvích po celém světě.
před 6 mminutami

Kyjev popírá tvrzení Kremlu ohledně odkladu výměny zajatců

Poradce Kremlu Vladimir Medinskij v sobotu prohlásil, že Kyjev neočekávaně odložil na neurčito převzetí těl padlých vojáků a další výměnu válečných zajatců. Ukrajinský koordinační štáb to ale vzápětí podle médií popřel. Výměna se podle něj stále připravuje.
14:41Aktualizovánopřed 24 mminutami

Trump zvažuje omezit Muskovy vládní zakázky

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že brzy rozhodne o příštím šéfovi centrální banky a pečlivě zváží, zda omezit vládní zakázky miliardáři Elonu Muskovi, který byl ještě nedávno jeho blízkým spojencem. Uvedl také, že zatím nerozhodl, jestli zavede další sankce proti Rusku, které zvažuje americký Senát. Peking podle Trumpa zároveň souhlasí s obnovením dodávek kovů vzácných zemin.
07:21Aktualizovánopřed 52 mminutami

Izraelští vojáci našli v Gaze tělo thajského rukojmí

Izraelští vojáci nalezli v Pásmu Gazy tělo jednoho z thajských rukojmí Pintu Nattaponga, uneseného 7. října 2023 z kibucu Nir Oz při útoku teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců na jih židovského státu. S odvoláním na izraelské úřady to v sobotu napsal server The Times of Israel (ToI) a agentury, podle nichž vojáci převezli pozůstatky mrtvého do Izraele.
10:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou roste, země posílají ke sporné hranici vojáky

Thajsko posílilo armádní přítomnost u sporné hranice s Kambodžou v reakci na nárůst počtu vojáků na kambodžské straně. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedl thajský ministr obrany. Napětí mezi oběma zeměmi jihovýchodní Asie trvá od 28. května, kdy byl při krátké potyčce v nevymezené pohraniční oblasti zabit kambodžský voják. Vlády obou zemí současně volají po diplomatickém řešení sporu.
před 3 hhodinami

Charkov zasáhl nejsilnější útok od začátku plošné invaze, úřady hlásí mrtvé

Při nejsilnějších ruských útocích na Charkov od začátku plnohodnotné ruské války na Ukrajině zemřeli tři lidé, dalších 22 osob je zraněných, informuje s odkazem na starostu druhého největšího ukrajinského města Ihora Terechova agentura AFP. Další dva lidé podle ukrajinských úřadů zemřeli v důsledku ruských útoků v Chersonské oblasti.
06:51Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Los Angeles se střetla policie s protestujícími proti raziím imigračního úřadu

Série razií americké imigrační a celní správy v centru Los Angeles v pátek vyvolala prudký odpor protestujících a místních činitelů, kteří označili opatření za krutá a zbytečná, píše server Los Angeles Times. Někteří protestující v jednu chvíli házeli na bezpečnostní složky kusy betonu, pořádkové síly proti nim zasáhly slzným plynem a pepřovými spreji, popsala situaci agentura Reuters.
před 6 hhodinami

Pomsta není cesta vpřed, míní matka zabitého izraelského mladíka s českým původem

„Všichni jsme lidské bytosti, a to na obou stranách,“ říká Keren Harelová, matka izraelského mladíka s českými kořeny Orana Elfasiho, kterého palestinští teroristé zabili během útoku 7. října 2023. „Na obou stranách matky oplakávají své děti,“ podotkla. Přestože má pochopení pro ty, kteří chtějí pomstu, tak to podle ní není cesta vpřed. A dodává, že to, co by jí pomohlo se zotavit, je konec bojů. „V Gaze jsou každý den zabíjeni lidé, stejně tak na Západním břehu Jordánu. Kolem nás je válka, a proto je těžké truchlit, když všude kolem vás někoho zabíjí,“ uzavřela.
před 6 hhodinami
Načítání...