Ruská technika na Krymu? Podvod a provokace, tvrdí ruský ministr

Kyjev - Obrázky vojenské techniky s ruskými znaky a registračními značkami, které se objevily v médiích, jsou podvrh. Prohlásil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že „je to pochopitelně provokace“. Nemá prý ponětí, jak neoznačení ozbrojenci těžkou ruskou výzbroj získali.

Ruský ministr obrany neví, kde lidí operující kolem ukrajinských vojenských objektů na Krymu přišli k ruské výzbroji. Podle snímků zveřejněných v médiích a na sociálních sítích mají k dispozici ruské obrněné transportéry Tygr a Rys.

„Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají,“ řekl. „Je to absolutní nesmysl.“

Přítomnost ruských vojsk mimo sevastopolskou základnu popřel už v úterý ruský prezident Vladimir Putin, podle něj na Krymu operují „ozbrojené síly sebeobrany“ (více čtěte zde). Dnes to v Madridu znovu vyvracel i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj neopustila ruská vojska na Krymu kasárna. Na místě podle Lavrova působí „síly sebeobrany“, kterým nemůže Moskva nic přikazovat.

Podle ukrajinských i některých ruských zdrojů ale neoznačení muži blokující ukrajinské vojenské objekty mají ruskou výzbroj, ruské uniformy bez distinkcí a prokazatelně i ruský výcvik.

Nahrávám video

Šedivý: Jsou to vojáci speciálních jednotek

K domněnce, že jde o vojáky ruské armády, se přiklání i bývalý náčelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý: "Moskva jim asi přímo pokyny nevydává, je tam vytvořená nějaká fiktivní organizační struktura. Ale de facto ty pokyny velmi pravděpodobně pocházejí z Moskvy. Ovšem dokud někdo z těch vojáků nebo velitelů otevřeně neřekne 'Já jsem ruský voják a tady mám konkrétní důkaz', bude velmi obtížné dokázat, že to jsou ruští vojáci. I když to je veřejné tajemství."

Podle ukrajinských i některých ruských zdrojů ale neoznačení muži blokující ukrajinské vojenské objekty mají ruskou výzbroj, ruské uniformy bez distinkcí a prokazatelně i ruský výcvik.

Jiří Šedivý:

„Jsou to regulérně vybavení vojáci, žádná domobrana. Jenom ten způsob držení zbraní – je evidentní, že jsou připraveni ty zbraně používat. Těžko by mohla mít domobrana v takovém množství uniformy a kevlarové helmy.“

„Vidíme neoznačené vojáky, kteří mají samopaly, kulomety i granátomety a působí jako příslušníci ozbrojených složek. To, že nemají na uniformách žádné označení, patrně nic neznamená. Ale musím potvrdit, že jsme viděli několik vojenských vozidel převážejících tyto neoznačené ozbrojené muže, a přitom měly ruské poznávací značky. Těžko v tuto chvíli říct, zda jsou to opravdu řadoví příslušníci ruské armády, zda jsou z Černomořské flotily nebo odjinud. Ale bylo by velmi smělé tvrdit, že jsou to jen obyčejní lidé z hlídek sebeobrany. Jsou to perfektně vycvičení zorganizovaní muži se zbraněmi. Přikláním se spíše k názoru, že to jsou příslušníci regulérní armády,“ popsal situaci zpravodaj ČT Miroslav Karas. Ozbrojenci se podle něj nechtějí bavit se zahraničními novináři, kontakt navazují jen s místními obyvateli: „Nechávají se fotit s mladými lidmi, nechávají si přinášet květiny a provolávat slávu.“ 
O situaci na Krymu očima Miroslava Karase čtěte zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zřejmě zruší střídání času. Který zůstane, je stále otázkou

Spojené státy míří ke zrušení střídání času. Změnu, kterou podporuje prezident Donald Trump, schválila sněmovna reprezentantů. Jenže zatímco prezident si přeje čas letní, odborníci prosazují ten zimní. I Evropská unie jednotný postoj stále hledá a její snaha už roky vázne na stejném sporu.
před 23 mminutami

Ruský útok na Kyjev si vyžádal dvě oběti, terčem úderů se stal i Charkov

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo balistickými raketami na ukrajinskou metropoli Kyjev. Útok si vyžádal nejméně dva mrtvé, dalších šest lidí bylo zraněno, informovaly podle deníku The Kyiv Independent úřady. Terčem ruských úderů se stal i Charkov, napsala agentura AFP.
před 1 hhodinou

Katar měl tajně finančně i vojensky pomáhat Íránu, pohár teď přetekl

Katar údajně roky podporoval finančně i vojensky íránský režim, jemuž dodával palivo do raket či materiál na výrobu dronů, tvrdí izraelská média s odkazem na nejmenované zahraniční zpravodajské služby. Dauhá se zároveň snažilo v začátcích nynější války zabránit útokům na svá energetická zařízení tichou dohodou s Teheránem, napsal deník The Washington Post. Emirát to ale popírá a podle některých zpráv již odsouhlasil zapojení zemí Perského zálivu do úderů proti islámské republice.
před 1 hhodinou

Kuvajt odrážel drony z Íránu, ten hlásil útoky i zásah základny v Jordánsku

Kuvajtská armáda ve čtvrtek v noci odrážela útoky bezpilotních letounů z Íránu, zatímco v Bahrajnu se rozezněly sirény varující před leteckým útokem. O nových zásazích na svém území i úderech na základny v Kuvajtu a Jordánsku v noci na čtvrtek informoval také Írán, a to po dalším americkém úderu proti tomuto státu. Napsaly to agentury.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Kandidát na šéfa tajných služeb USA odmítl říct, kdo vyhrál volby v roce 2020

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na ředitele tajných služeb Jay Clayton odmítl na slyšení v Senátu říct, že demokrat Joe Biden vyhrál prezidentské volby v roce 2020. V senátním výboru pro zpravodajské služby se na to federálního prokurátora Claytona ptali demokraté. Trump opakovaně zpochybňuje výsledek voleb, v nichž s Bidenem prohrál. Republikán ve čtvrtek plánuje promluvit k národu o zabezpečení voleb několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu. Píše o tom deník The New York Times (NYT).
před 7 hhodinami

V Kanadě zuří přes 830 požárů, Toronto špatnou kvalitou vzduchu předstihlo Dillí

V Kanadě zuří více než 830 lesních požárů. S nejvydatnějšími z nich se potýká provincie Ontario, kde oheň pohlcuje husté lesy a uvolňuje do ovzduší obrovské množství kouře. Toronto ve středu obsadilo první příčku v globálním žebříčku velkých měst s nejvíce znečištěným ovzduším, který sestavuje švýcarský portál IQAir. Vítr žene hustý kouř z Kanady do USA, což bude od středy až do konce týdne znamenat nebezpečné zhoršení kvality vzduchu pro miliony Američanů na středozápadě a severovýchodě země. Píší o tom média.
před 8 hhodinami

Čína nedávno zadržela českého občana

V Číně byl nedávno zadržen český občan, napsal server Seznam Zprávy. Ministerstvo zahraničí ČT informaci potvrdilo, čeští diplomaté v Pekingu jsou podle něj s Čechem v konzulárním kontaktu. I s ohledem na ochranu osobních údajů ale ministerstvo nebude záležitost dále komentovat ani poskytovat podrobnější informace, dodal jeho mluvčí Adam Čörgő. Podle spekulací chce Čína zadrženého vyměnit za svého občana obviněného v Česku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po převrácení lodi u Libye zahynulo či se pohřešuje nejméně 50 migrantů

U pobřeží východní Libye se převrátila loď se zhruba šedesáti migranty, nejméně padesát z nich zahynulo nebo se pohřešuje, uvedla ve středu podle agentury AP místní pobřežní stráž. Zemi původu migrantů, mezi nimiž byly i ženy a děti, neuvedla. Neštěstí se stalo v úterý blízko ostrova Bardaa severozápadně od města Tobruk. Deseti lidem se podařilo doplavat na ostrov a zachránit se. Loď směřovala k evropským břehům.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.