Turci mají záznam mučení a vraždy saúdského novináře, píše The Washington Post

Ankara oznámila Spojeným státům, že má k dispozici video i zvukový záznam, které dokazují, že saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží byl na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu zavražděn. Píše to americký list The Washington Post, pro který Chášakdží pracoval. Na záznamu je prý znát, že muže mučili a zabili. Rijád vinu popírá, podle některých zdrojů už ale připouští možnost únosu.

Chášakdží je nezvěstný od své návštěvy konzulátu 2. října. Ve stejný den přiletělo do Istanbulu patnáct Saúdů, u nichž panuje podle Turků podezření, že jsou členy vražedného komanda. Nejméně jeden z těchto mužů měl mít vazby na saúdský režim.

„Ta nahrávka osvětluje, co se Džamálovi stalo, když vstoupil dovnitř. Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn,“ sdělil nejmenovaný zdroj americkému listu. Podle něj Turecko o obsahu nahrávky informovalo americké představitele.

„Víme, kdy byl Džamál zabit, v které místnosti, kam bylo tělo odneseno a kde rozděleno na části. Kdyby tam pustili forenzní skupinu, věděla by přesně, kam jít,“ sdělil turecký zdroj serveru Middle East Eye (MEE).

Turci zřejmě Saúdy odposlouchávali

Bezpečnostní odborník David Katz katarské televizi al-Džazíra sdělil, že vzhledem k dlouhodobému napětí mezi Saúdskou Arábií a Tureckem zapojuje Ankara do sledování aktivit saúdskoarabské vlády podstatnou část kapacity tajné služby. Díky tomu se podařilo záznam získat.

Na konzulátu mohlo být odposlouchávací a elektronické zařízení. Podle Katze mají agenti k dispozici výkonnou elektroniku, která umožní odposlech i zvenku.

Rijád verzi o vraždě odmítá a chce se podílet na vyšetřování. Ministr vnitra Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf řekl oficiální saúdskoarabské tiskové kanceláři SPA, že obvinění z objednání vraždy jsou lži zaměřené proti vládě. Saúdové se nyní přiklání k názoru, že novináře unesli členové státních bezpečnostních složek.

Provládní turecký list Daily Sabah ovšem píše, že mučení novináře nahrály jeho chytré hodinky. „Momenty, kdy byl Chášakdží vyslýchán, mučen a zavražděn, byly nahrány do paměti Apple Watch,“ uvedl deník s odkazem na důvěryhodné zdroje z tajných služeb.

Hodinky, které měl novinář při vstupu na úřad na ruce, byly propojeny s jeho telefonem iPhone, který nechal u své přítelkyně. Saúdskoarabští agenti, kteří Chášakdžího zabili, si spuštěného nahrávání na hodinkách všimli až po vraždě, napsal Daily Sabah s tím, že pak použili jeho prst k odemčení zařízení a k vymazání části dat. Nevymazali ale podle deníku vše a záznamy nakonec turecké úřady v telefonu našly.

Únosy dělá Rijád běžně, tvrdí člen rodiny v exilu

Člen královské rodiny princ Chálid bin Farhán Saúd, který žije v exilu v Německu, britskému listu The Independent řekl, že lákání disidentů na zastupitelské úřady a následné únosy patří k běžné strategii Rijádu. On sám prý dostal pozvánku tohoto druhu třicetkrát a vždy odmítl.

Podle prince se minulý týden nejméně pět členů novinářovy rodiny v Rijádu snažilo na nejvyšších místech zjistit něco o Chášakdžím, načež byli všichni zatčeni. Chálid bin Farhán už v minulosti ostře kritizoval politiku mladého korunního prince Muhammada bin Salmána. Podle něj je „chaotická, nepředvídatelná a hloupá“.

Sám Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály i novináře. Ve svých komentářích kritizoval korunního prince Muhammada za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem jeho kritiky byla i účast Saúdské Arábie na bojích v Jemenu.