Luxusní dům na Manhattanu i ve Washingtonu. USA zmrazily oligarchovi Děripaskovi majetek

Americké úřady podle deníku New York Post na základě letos vyhlášených sankcí zmrazily majetek ruského oligarchy Olega Děripasky. Ten je v hledáčku vyšetřovatelů kvůli údajným finančním vazbám na bývalého šéfa prezidentské kampaně Donalda Trumpa Paula Manaforta. Krok úřadů se měl týkat mimo jiné Děripaskových domů na Manhattanu a ve Washingtonu. 

Děripasku americké úřady zařadily na sankční seznam letos na jaře kvůli podezření z vraždy, podplácení a praní špinavých peněz. Občané USA s ruským „hliníkovým králem“ nesmějí obchodovat, postihu by se vystavily i zahraniční právnické osoby, které zákaz poruší.

Kromě dvou luxusních nemovitostí v USA, jež úřady zabavily v rámci zmrazení Děripaskova amerického majetku, jsou kvůli sankcím ohroženy i některé transakce, které Děripaska provádí v Evropě, napsal New York Post. 

List upozorňuje na vazby na Abramoviče

Dům na newyorském Manhattanu má hodnotu více než 42 milionů dolarů, což je zhruba miliarda korun.

Americký deník zjistil, že v něm bydlí kromě oligarchových dětí i bývalá manželka dalšího ruského miliardáře Romana Abramoviče, patrně nejznámějšího z ruských oligarchů, Daša Žukovová, která je údajně blízkou přítelkyní Ivanky Trumpové, dcery amerického prezidenta. Abramovič nedávno na Žukovovou převedl majetek v hodnotě 92 milionů dolarů.

O blízkých vazbách Abramoviče s Děripaskou svědčí i informace ruských médií, že bývalá Děripaskova manželka Polina, vnučka někdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina, je nyní Abramovičovou partnerkou. Děripaska se s ní rozvedl letos.