Slovenská policie obvinila čtvrtou osobu z vraždy novináře Kuciaka: čtyřiačtyřicetiletou tlumočnici

V případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka obvinila policie již čtvrtou osobu. Je jí 44letá Alena Zsuzsová, která měla být tlumočnicí kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Na svém webu o tom informovala slovenská televize Markíza s odvoláním na dva policejní zdroje. Vyšetřovatel údajně pro ženu žádá vazbu. U třech dalších obviněných osob již prokurátor podal návrh na vzetí do vazby. Potvrdila to mluvčí slovenského úřadu speciální prokuratury Katarína Kudjáková.

Podle Kudjákové rozhodne v neděli o možném vazebním vyšetřování trestní soud v Banské Bystrici, který se specializuje na zvlášť závažnou kriminalitu. 

V případu vraždy investigativního novináře a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jsou ze zvlášť závažného zločinu úkladné vraždy a dalších trestných činů obviněny v tuto chvíli čtyři osoby. Slovenská policie během čtvrteční razie zatkla osm podezřelých, pět jich po výslechu propustila.

„Vyšetřovací tým je přesvědčen o vině těchto osob. Všichni zasahující policisté a vyšetřovací tým udělali maximum pro to, aby viníci mohli být potrestáni,“ napsala na svém facebookovém profilu slovenská policie.

Podle informací slovenského Denníku N jsou třemi obvinění Tomáš Sz., Miroslav M. a Z. A. Ze zveřejněných iniciál vyplývá, že mezi obviněnými je muž, který podle dřívějších informací médií v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel, a také jeho příbuzný, bývalý profesionální voják.

Nově obviněná Zsuzsová zadržená ve čtvrtek v Komárně pracovala podle médií jako tlumočnice z italštiny pro podnikatele Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Kočner se podle sousedů Zsuzsové stal také kmotrem její dcery, napsal server hnonline.sk.

Soudce rozhodne do 72 hodin

Soudce má od podání návrhu 72 hodin na rozhodnutí, zda podezřelé pošle do vazby. Proti jeho rozhodnutí mají obvinění i prokurátor právo se odvolat. V takovém případě bude rozhodovat nejvyšší soud, napsal server hnonline.sk.

Kuciak pracoval jako investigativní redaktor pro zpravodajský web Aktuality.sk. On a jeho snoubenka byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února. Slovenská policie i prokuratura již dříve uvedly, že úkladná vražda souvisela s Kuciakovou prací. 

Kuciakova vražda otřásla Slovenskem, vyvolala největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedla i k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.