Tajfun v Japonsku slábne, hrozí ale záplavy a sesuvy půdy

Během tajfunu Jebi už v Japonsku zemřelo jedenáct lidí a dalších více než 340 bylo zraněno. Nejsilnější bouře v zemi za posledních 25 let se posouvá směrem na sever a postupně slábne, nadále ale hrozí záplavy a sesuvy půdy. V pondělí se bouře zformovala i u pobřeží Spojených států, i ta by už ovšem měla ztrácet na síle.

Video Zprávy ve 12
video

Japonsko se vyrovnává s následky řádění tajfunu Jebi

Na mezinárodním letišti Kansai v západní provincii Ósaka muselo být v úterý kvůli tajfunu zrušeno asi 700 letů, ve středu dalších 162. Letiště zůstává uzavřené, a to ještě minimálně několik dní či týden, informoval deník Jomiuri šimbun. 

Kvůli poškození mostu, který spojuje letiště s pevninou, musely na letišti přečkat noc zhruba tři tisíce lidí. Letiště je totiž vybudované na umělém ostrově a voda ho částečně zaplavila. Později se je podařilo evakuovat.

Tři tisíce cestujících uvízly na letišti v Ósace
Zdroj: ČTK/AP

Do mostu v úterý narazil kvůli silnému větru námořní tanker. Plavidlo bylo prázdné, takže další škody nevznikly a také všech jedenáct lidí na palubě vyvázlo bez zranění.

Tajfun Jebi, jehož název znamená v korejštině vlaštovka, udeřil na pevninu na nejmenším z hlavních japonských ostrovů Šikoku v úterý kolem poledne místního času (05:00 našeho času). O několik hodin později se prohnal kolem západního pobřeží největšího japonského ostrova Honšú.

Jedenadvacátý tajfun této sezony poničil řadu domů a narušil železniční dopravu, když kvůli němu musel být pozastaven provoz na trase rychlovlaků mezi Tokiem a Ósakou. Zhruba 400 tisíc domácností je bez elektřiny. I během středy zůstávají zavřené školy a firmy v zasažených oblastech. Uprostřed víru dosahoval vítr rychlosti až 216 kilometrů za hodinu.

Video Studio 6
video

Studio 6 s Alešem Fardou z Oddělení klimatického modelování AV ČR

Jih USA zasáhla bouře Gordon

Jižní pobřeží Spojených států v úterý v noci místního času zasáhla tropická bouře Gordon provázená vichrem o rychlosti 110 kilometrů za hodinu. V amerických státech Louisiana a Mississippi byl vyhlášen mimořádný stav. Bouře se zformovala v pondělí u souostroví Florida Keys. Ve městě Pensacola spadl strom na obytný přívěs a zabil dítě.

Gordon nabíral na intenzitě, nakonec ale nedosáhl síly hurikánu. „S postupem bouře dále do vnitrozemí se očekává její rychlé slábnutí. V průběhu dneška by se měla změnit v tlakovou níži,“ uvedlo Národní středisko pro hurikány. Současně ovšem varovalo před vysokými vlnami na pobřeží, které by mohly být životu nebezpečné.

Bez elektřiny bylo více než 27 tisíc zákazníků, převážně v pobřežních oblastech státu Alabama a v jihovýchodní části státu Mississippi. Ropné a plynárenské firmy kvůli bouři v Mexickém zálivu preventivně evakuovaly více než 50 plošin a pozastavily produkci.

Starostka New Orleansu LaToya Cantrellová zdůraznila, že prioritou města je zajistit bezpečí jeho obyvatel. Město New Orleans ve státě Louisiana bylo v roce 2005 zdevastováno katastrofálním hurikánem Katrina, který připravil o život takřka 1900 lidí, z toho přes 1500 v Louisianě.