Trump přiznal, že jeho syn chtěl od Rusů informace o Clintonové

Americký prezident Donald Trump přiznal, že se jeho syn v červnu 2016 v New Yorku setkal s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou proto, aby získal informace o jeho soupeřce ve volbách Hillary Clintonové. Téma schůzky je klíčové pro vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby, v nichž v roce 2016 Trump Clintonovou porazil.

Video Události
video

Události: Trump chtěl od Rusů informace o Clintonové

„Cílem schůzky bylo získat informace o soupeři, zcela legálně, jak je v politice běžnou praxí. Nikam to ale nevedlo,“ napsal šéf Bílého domu v neděli na Twitteru s tím, že o setkání svého syna s ruskou advokátkou předem nevěděl. Jedná se o zatím nejotevřenější vyjádření prezidenta k tématu schůzky, poznamenala agentura Reuters.

Trumpův tým poskytl v minulosti o schůzce rozporuplná tvrzení. Když list The New York Times poprvé v červenci 2017 informaci o setkání zveřejnil, uvedl Trump junior v prohlášení, že tématem jednání s Veselnickou byl zrušený program adopcí ruských dětí americkými občany. Prohlášení Trumpovi mladšímu tehdy nadiktoval jeho otec.

Prezidentův syn nicméně následně připustil, že na schůzku s Veselnickou přistoupil po příslibu kompromitujících informací na Trumpovu demokratickou protikandidátku v klání o Bílý dům.

Schůzka by mohla být v kolizi se zákonem o financování kampaní

Jak připomíná server BBC, shromažďování kompromitujících informací na politické soupeře je během amerických předvolebních kampaní běžné. Inkriminovaná schůzka v Trump Tower by však mohla porušovat zákon o financování předvolebních kampaní, který zakazuje přijímání jakýchkoliv hodnot od cizí vlády či cizího státu. Trumpův tým ovšem argumentuje tvrzením, že ze schůzky z Veselnickou žádné informace nezískal.

Setkání v Trump Tower se vedle Trumpa juniora účastnil i prezidentův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort. Z ruské strany byl mimo jiné přítomen lobbista Rinat Achmetšin, bývalý armádní důstojník působící údajně kdysi v sovětské špionáži.

Možný ruský vliv na poslední americké prezidentské volby prověřuje tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Rusko opakovaně popřelo obvinění z vměšování do voleb v listopadu 2016 a Trump vyšetřování vedené Muellerem označuje za hon na čarodějnice.