Americko-íránská slovní válka: Írán vyhrožuje, Trump varuje a Pompeo přirovnává íránskou vládu k mafii

Írán by už nikdy neměl vyhrožovat Spojeným státům, jinak pocítí důsledky tohoto chování. Íránskému prezidentovi Hasanu Rouhánímu to na Twitteru vzkázal jeho americký protějšek Donald Trump. Reagoval tak na ostrou kritiku americké kampaně proti íránskému vedení, o níž informovala agentura Reuters, ze strany Teheránu. Podle Rouháního by „Amerika měla vědět, že válka s Íránem je matkou všech válek“.

Video Události
video

Události ČT: Slovní přestřelka mezi Washingtonem a Teheránem

„Už nikdy nevyhrožujte Spojeným státům, jinak ponesete následky, jakým v dějinách čelil dříve jen málokdo. Už nejsme zemí, která bude tolerovat vaše vyšinutá slova o násilí a smrti. Dejte si pozor!“ napsal Trump v noci na Twitteru. 

Reuters: USA zahájily kampaň proti Íránu 

Spojené státy podle agentury Reuters zahájily kampaň, která má za cíl podkopat důvěryhodnost íránského vedení.

Záměrem je údajně vyvolat nepokoje, přinutit Teherán ukončit jaderný program a přestat podporovat radikály. Podle amerických činitelů představuje kampaň íránské lídry v nelichotivém světle. Používá i zveličené informace a protiřečí jiným oficiálním prohlášením včetně těch, která učinily bývalé americké administrativy.

Washington vůči Íránu přitvrdil od loňského nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Současná hlava Spojených států v květnu vypověděla jadernou dohodu s Íránem z roku 2015 a zavedla proti Teheránu sankce.

Íránský prezident Hasan Rouhání podle agentury IRNA Washington před kampaní proti své zemi varoval. „Pane Trumpe, nezahrávejte si s ocasem lva, mohl byste litovat. Amerika by měla vědět, že mír s Íránem je matkou veškerého míru a že válka s Íránem je matkou všech válek. Vy nejste v pozici, abyste mohli íránský národ obrátit proti bezpečnosti a zájmům Íránu,“ uvedl íránský prezident.

Bílý dům se ke kampani odmítl vyjádřit a americké ministerstvo zahraničí odmítlo dodat podrobnější informace k roli ministra Mikea Pompea. Podle zdrojů Reuters na kampani spolupracují právě Pompeo s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem.

Pompeo přirovnal íránské lídry k mafii

Americký šéf diplomacie Mike Pompeo vystoupil v neděli v Kalifornii před íránsko-americkým obecenstvem, kde přirovnal praktiky íránské vlády k mafii. Írán „řídí něco, co se podobá mafii víc než vládě,“ uvedl Pompeo a zmínil se o obrovském bohatství a korupci íránských vůdců. Konkrétně měl na mysli prezidenta Rouháního a ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který vyjednal jadernou dohodu se Spojenými státy. 

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí označil výrok za vměšování do íránských záležitostí: „Pompeův nedělní projev byl jasným vměšováním se do státních záležitostí Íránu. Taková politika sjednotí Íránce, kteří překonají spiknutí namířené proti jejich zemi.“

Video Horizont ČT24
video

Analytička Kalhousová: Tlak USA může být kontraproduktivní