
Události: USA nepotvrdí jadernou dohodu s Íránem
Trump byl ze zákona povinen každých 90 dnů informovat Kongres, zda Írán dohodu respektuje a zda odpovídá zájmům USA. Nejpozději v neděli měl další takové prohlášení vydat. Že se tak nestane, dal už před Trumpovým projevem najevo ministr zahraničí Rex Tillerson. Podle prezidentova prohlášení je jaderná smlouva jednostranná, je jednou z nejhorších, na jaké se USA podílely.
„Jaký smysl má smlouva, která existenci jaderného arzenálu oddaluje jen na krátkou dobu?“ řekl Trump. Írán se podle něj mnohokrát dopustil jejího porušování a nedodržuje ani ducha dohody.
Vládu v Teheránu označil americký prezident za ničemný a fanatický režim, který vlastní občany vystavuje represím, je sponzorem terorismu, podporuje Al-Káidu, Hizballáh a další teroristické sítě a podněcuje zvěrstva v Sýrii a Jemenu.
Trump podle očekávání v projevu neoznámil, že USA od dohody s Íránem odstupují. Spojené státy ale zavedou nové, tvrdé protiíránské sankce a zablokují „všechny cesty“ Teheránu k jaderné zbrani.

Spojené státy zavedou nové protiíránské sankce
Spojené státy zavedou nové protiíránské sankce
Zpravodaj ČT Řezníček: Měnit dohodu s více signatáři není jednoduché
Arabista Pelikán: Je otázkou, jak se k Trumpově kroku postaví evropské země
Sankce proti revolučním gardám
Návrh kongresového zákona o zpřísnění sankčního režimu už podle agentury AFP existuje. Stanoví, že sankce budou obnoveny, pokud se ukáže, že Teherán je rok od výroby jaderné bomby. To by podle AFP mohlo být v rozporu s ustanovením dohody, že restrikce omezující íránský jaderný program budou postupně od roku 2025 uvolňovány.
Trump oznámil, že na americký seznam teroristických organizací budou zařazeny íránské revoluční gardy. Ministerstvo financí, které seznam spravuje, zařazení oznámilo už krátce před prezidentovým vystoupením.
Revoluční gardy patří k nejmocnějším bezpečnostním složkám v Íránu a mají značný vliv na politické dění v zemi. Zatím na americkém seznamu teroristických organizací figurují jen elitní milice revolučních gard Kuds.
Jaderná smlouva ruší veškeré sankce, které OSN proti Íránu vyhlásila v letech 2006-2010. Spojené státy v jejím rámci mimo jiné odvolaly postih zahraničních společností, které v Íránu nakupují ropu nebo investují do íránského petrochemického průmyslu.
Rouhání: Nepodlehneme zahraničnímu nátlaku
Íránský prezident Hasan Rouhání v televizním vystoupení oznámil, že jeho země bude své závazky z jaderné dohody dodržovat, dokud to bude v jejím zájmu. Islámská republika navíc hodlá i nadále posilovat svůj balistický program, navzdory tlaku ze strany Spojených států.
„Íránský národ nepodlehl a nepodlehne žádnému zahraničnímu nátlaku… Írán a dohoda jsou silnější než kdy předtím… Íránská revoluční garda bude nadále bojovat proti teroristům v regionu,“ řekl Rouhání a dodal, že Trumpovo rozhodnutí nepotvrdit platnost dohody přispěje k izolaci Spojených států, jelikož ostatní signatáři dohody ji vypovědět nehodlají.
Evropští signatáři vyzývají k respektování dohody
Petr Pelikán
„Evropským zemím jde o hospodářskou spolupráci, která se začala slibně rozvíjet. A chtějí si zjevně ponechat volné ruce k tomu, aby v ní mohly pokračovat.“
Trumpův projev byl podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova „mimořádně znepokojivý“. Hlavním úkolem je teď podle něj zajistit, aby smlouva s Íránem nezkolabovala, protože nové stanovisko USA její základy „vážně podkopává“.
Washington prý spojuje s jadernou smlouvou témata, která k ní nemají žádný vztah. V důsledku pokusů smlouvu vylepšovat se dokument může „prostě rozpadnout,“ varoval Rjabkov.
Írán dohodu „přísně dodržuje“ a americké stanovisko je s duchem smlouvy naopak v rozporu, dodal ruský diplomat. Návrat k situaci před uzavřením smlouvy a k obnovení sankcí OSN proti Íránu je nemožný, soudí. Vyjádřil naději, že stanovisko Bílého domu nebude mít na smluvní režim přímý dopad.