Injektáž mraků nebo tištěné 3D korály. Austrálie otestuje návrhy, jak zachránit Velký bariérový útes

Australská vláda vybrala ze 69 zaslaných návrhů na záchranu Velkého bariérového útesu ty, které mají být otestovány. Je mezi nimi třeba injektáž mraků, jež by pak odrážely sluneční paprsky, nebo pokrytí útesu miniaturními korály vyrobenými 3D tiskárnami. Velký bariérový útes je od roku 1981 na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Zvyšující se teplota vody ale přispívá k jeho bělení, tedy vymírání korálů.

Předloni a loni vědecký svět zaznamenal dvě závažné epizody bělení korálů. Ty ohrožuje také zemědělská činnost nebo dravá mořská hvězdice, která se korály živí. Canberra proto v lednu vyzvala vědce, aby navrhli, jak tento největší korálový systém světa, táhnoucí se v délce 2600 kilometrů podél severovýchodních břehů Austrálie, zachránit. 

Vláda přislíbila, že bude bojovat proti klimatickým změnám obecně, ale má zájem i o krátkodobější opatření, jež pomohou útes chránit. Ze zaslaných návrhů vybrala šest, které mají být otestovány, aby se zjistila jejich proveditelnost. Na projekt vyčlenila dva miliony australských dolarů (33 milionů korun).

Jeden z návrhů počítá s injektáží mraků tak, aby odrážely sluneční paprsky. Mělo by se toho dosáhnout mořskou solí. David Mead z australského institutu věd o moři řekl, že byť se tento návrh zdá na první pohled bláznivý, má v sobě potenciál.

„Náš tým zkoumá použití velmi jemné hadicové koncovky, kterou by se dala dělat injektáž kapek mořské vody v řádu několika miliard za vteřinu. Voda se vypaří a zůstanou malé částečky soli, které se budou vznášet vzduchem. Mohlo by to zvýšit odraz slunečního světla,“ řekl Mead.

Další návrh, který se vládě líbil, spočívá ve vytvoření ultrajemné vrstvy odrazného biodegradabilního krytu, jímž by se určité části útesů pokryly a chránily před horkem. „Na této vrstvě je zajímavé, že má tloušťku jedné molekuly, lze v ní plavat a sama se rozloží,“ řekl Meadův kolega Andrew Negri.

Mezi úspěšnými návrhy bylo také pokrytí útesu miniaturními korály vyrobenými 3D tiskárnami, což by mohlo podpořit růst korálů, nebo také odběr a přemístění malých korálů na jiné místo.