„Barevné“ migranty by v Praze nebo Varšavě akorát tak zbili, pronesl šéf nizozemské diplomacie

Kdyby migranti jiné barvy pleti přišli do Prahy nebo Varšavy, pravděpodobně by je tam zbili. Na nedávném uzavřeném setkání to řekl nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Záznam z jednání teď unikl do médií. Blok označil multikulturalismus za zkrachovalý koncept a pobouřil i občany jihoamerického Surinamu, když jejich zemi uvedl jako příklad neúspěchu soužití více etnik. Bloka za jeho výroky kritizovala vláda i opozice, politik svých slov lituje.

Uprchlíci v Česku
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Šéf nizozemské diplomacie na uzavřeném setkání s nizozemskými zaměstnanci mezinárodních organizací 10. července hovořil především o migraci a jejím řešení, píše list De Volkskrant.

Blok mimo jiné prohlásil, že v Unii se nikdy nemůže prosadit koncept centrálního rozdělování uprchlíků mezi jednotlivé členské země. „Východoevropané s tím nebudou nikdy souhlasit,“ řekl Blok s tím, že i kdyby se přece jen podařilo členské státy na východě EU přesvědčit, problém by to nevyřešilo.

Cizinci jiné barvy pleti nemohou mít v Evropě normální život, míní Blok

„Projděte se ulicí ve Varšavě nebo v Praze. Tam nechodí vůbec žádní barevní lidé. Ti lidé (migranti) jsou během týdne pryč. Byli by pravděpodobně zbiti,“ podotkl šéf nizozemské diplomacie a dodal, že cizinci jiné barvy pleti nemají ve východní Evropě žádné vyhlídky na normální život.

Blok, který je členem Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, v dubnu vyjádřil lítost nad incidentem, při kterém skupina Nizozemců napadla číšníka z restaurace v centru Prahy. Šéf nizozemské diplomacie tehdy uvedl, že se za své spoluobčany, z nichž dva jsou stále v české vazbě, stydí.

Šéf diplomacie ve svém nedávném proslovu kritizoval také koncept multikulturalismu. „Jmenujte mi příklad jediné multietnické nebo multikulturní společnosti, kde původní obyvatelstvo stále žije – takže Austrálie a Spojené státy vypadávají, protože původní obyvatelstvo tam bylo vyhlazeno… Neznám takovou,“ upozornil Blok.

Ministr se opřel do Surinamu i Singapuru, teď se kaje

Když z publika zazněla jako příklad mírové multikulturní společnosti bývalá nizozemská kolonie Surinam, označil to Blok za odvážné tvrzení. Jihoamerická země je podle něj ve skutečnosti „failed state“, tedy zhroucený stát. „A to má hodně společného s jeho etnickým rozdělením,“ dodal.

Úspěšným multikulturním státem podle nizozemského ministra zahraničí není ani Singapur, který si migranty dobře vybírá a „nepouští do země chudé“. „No, možná na uklízení,“ dodal Blok.

Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok
Zdroj: REUTERS
Autor: Mohamed Abd El Ghany

Blok později televizi Zembla řekl, že jeho cílem bylo zčásti vyvolat reakci přítomných a vyslechnout si jejich zkušenosti. „Na uzavřeném jednání jsem použil příklady, které by ve veřejné debatě mohly být považovány za špatně vybrané,“ dodal ministr. V prohlášení později uvedl, že jeho slova byla příliš silná a že lituje, pokud někoho urazila.

Kritiku si Blok za svá slova vysloužil od opozice, z řad vlastních spolustraníků i koaličních partnerů jeho VVD. Podle listu De Volkskrant se za jeho výroky postavila jen protiimigrační Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse.