Korejští vůdci se překvapivě setkali poté, co Trump zrušil summit

Nejvyšší představitelé obou korejských států se v sobotu podle agentury Reuters překvapivě opět setkali v demilitarizovaném pohraničním pásmu. Vrcholná schůzka se uskutečnila poté, co americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zrušil červnový summit s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

Šéfové obou Korejí se překvapivě opět setkali
Zdroj: ČTK/AP Autor: Uncredited

Prezidentský úřad v Soulu podle agentury Reuters uvedl, že jihokorejský prezident Mun Če-in a Kim Čong-un hovořili o možnosti, že by se Trump a vůdce KLDR nakonec přece jen mohli setkat. „Oba vůdci si otevřeně vyměnili své pohledy na to, jak úspěšně uspořádat severokorejsko - americký summit a uvést do praxe pchanmundžomskou deklaraci,“ uvedl v prohlášení Munův mluvčí s odkazem na společně přijatý závěr první schůzky obou lídrů v pohraniční obci Pchanmundžom.

Tam se před měsícem shodli, že jejich země budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

Dnešní fotografie zveřejněné Soulem ukazují oba vůdce v přátelském objetí s úsměvy na tvářích. Při setkání každého z nich podle záběrů doprovázel jediný poradce. Podle prohlášení Soulu by prezident Mun měl vydat oficiální prohlášení k dnešní vrcholné schůzce v neděli.

Trump vyvolal rozruch zrušením schůzky

Trump ve čtvrtek vyvolal rozruch oznámením, že se vrcholná schůzka naplánovaná na 12. června v Singapuru ruší. Poté v reakci na smířlivé výroky severokorejských představitelů opět otočil, když prohlásil, že se jednání ještě může uskutečnit.

„Považujeme za příznivé, že naděje na dialog mezi Severní Koreou a Spojenými státy úplně neuhasly a znovu ožívají,“ řekl mluvčí jihokorejského prezidenta podle agentury AP. „Pozorně sledujeme vývoj,“ dodal.

Jižní Koreu, která zprostředkovala rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem, Trumpovo původní zrušení summitu silně znepokojilo.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který tento týden jednal s Trumpem ve Washingtonu, vyjádřil velké překvapení nad krokem šéfa Bílého domu a zdůraznil, že jaderné odzbrojení Korejského poloostrova by nemělo být odkládáno. „Jsem velmi zmatený,“ podotkl.

Kde bude Trump 12. června?

KLDR v posledních dnech sama opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje. Na Trumpovo oznámení ale reagovala překvapivě smířlivě, když jeden z předních severokorejských diplomatů v dopise napsal, že KLDR je dál otevřena dialogu se Spojenými státy a že je připravena řešit problémy s USA kdykoli a jakkoli.

Amerického prezidenta toto vyjádření zřejmě pohnulo k další změně postoje, protože v pátek novinářům řekl, že schůzka se nakonec přece jen může uskutečnit a možná i v původně plánovaném termínu. „Vedeme nyní velice plodné debaty o znovuuspořádání summitu, pokud k němu dojde, tak to nejspíš bude v Singapuru ve stejném termínu, 12. června. A pokud bude třeba, bude pokračovat i po tomto datu,“ napsal Trump na Twitteru.

Časopis Politico napsal, že ještě během tohoto víkendu by mohl do Singapuru odcestovat americký přípravný tým čítající na tři desítky lidí z Bílého domu a ministerstva zahraničí.