Velryby uvízlé na australské pláži

Na australské pláži uhynulo přes 140 kulohlavců, záchranáři bojují o život posledních přeživších

V Austrálii probíhá záchranná akce poté, co místní rybář objevil na pláži na západě země na 150 uvízlých kulohlavců. Naprostá většina z nich již uhynula, uvedla americká CNN.

Australská rozhlasová společnost informovala, že na pláži jsou záchranáři spolu se stovkou místních dobrovolníků, kteří se snaží zachránit zbývající kulohlavce. „Kdy a kde se je pokusíme přesunout do moře, bude záležet na odolnosti zvířat a na povětrnostních podmínkách,“ řekl Jeremy Chick z ministerstva pro biologickou rozmanitost a ochranu přírody.

Úřady vydaly varování před žraloky. Lidé by se měli vyhnout místním plážím. „Je možné, že mrtvá a umírající zvířata budou přitahovat žraloky, kteří se tak objeví podél pobřeží,“ upozornil resort rybolovu.

Kulohlavec Sieboldův je známý tím, že končí na plážích ve velkém počtu. Dorůstá délky přes 7 metrů a váží obvykle přes dvě tuny. Žije v tropických a subtropických vodách.

/*json*/{"map":{"lat":-21.32760181604807,"lng":125.33113537500003,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-34.22671095430711,"lng":115.06020603845218,"type":"1","description":"Hamelin Bay, kde uvízli kulohlavci."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Odborníci zatím nedokážou přesně vysvětlit, proč se těmto savcům stává, že ve velkých skupinách zůstanou uvězněni na mělčině. Mezi faktory, o nichž se zmiňují nejčastěji, patří vedle nemocí a zranění i škodlivé řasy či dezorientace způsobená lidskými vynálezy, jako jsou sonary.

Někdy se dostane jedno zvíře na pláž, přičemž vyšle „nouzový signál“, který poté přitáhne pozornost dalších, kteří na pláži uvíznou také. NASA pak spekuluje, že sluneční bouře mohou narušovat magnetické pole Země tak silně, že to zmate orientační smysl řady živočišných druhů. Některé zdroje hovoří také o náhlých odlivech.

Podobné tragédie se stávají poměrně často. Kupříkladu na pláži Kingova ostrova ležícího mezi Tasmánií a Austrálií zůstalo v roce 2009 uvězněno 194 kulohlavců černých a zhruba deset delfínů skákavých.

V samotné západní Austrálii došlo k nejhoršímu případu v roce 1996, kdy uvízlo 320 kulohlavců u pobřežního města Dunsborough. Loni uvízlo na pláži na Novém Zélandu dokonce přes 400 kulohlavců.