Švýcaři v referendu odmítli zrušení koncesionářských poplatků

Švýcaři v referendu odmítli zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Proti jejich zrušení hlasovalo 71,6 oprávněných voličů. Švýcaři zároveň odsouhlasili (84,1 procent hlasů) zachování daně z přidané hodnoty a přímé federální daně, které jsou dvěma hlavními zdroji příjmů Švýcarské konfederace. Volební účast přesáhla 54 procent, což je výše než průměr posledních let.

Referendum o koncesionářských poplatcích ve Švýcarsku
Zdroj: ČTK/AP/Gian Ehrenzeller

Švýcarské domácnosti posílají ročně 451,10 franku (9800 korun) společnosti Billag, která je vybíráním koncesionářských poplatků pověřena. Proti poplatkům se postavila iniciativa „No Billag“, která si vymohla konání referenda.

Zastánci poplatků tvrdili, že by jejich zrušení mohlo v zemi se čtyřmi úředními jazyky výrazně omezit provoz veřejnoprávních médií a oslabit demokracii.

Veřejnoprávní mediální skupina SRG SSR, která zastřešuje několik rozhlasových a televizních stanic, je financována ze 75 procent z koncesionářských poplatků. Zaměstnává přímo či nepřímo asi 13 500 lidí.

Poplatky budou platit všichni

Poplatek se od příštího roku sníží na 365 franků (asi 8 tisíc korun). Platit by jej však měli všichni, tedy i ti, kteří vlastní televizi či rádio nemají. Úřady toto rozhodnutí hájí skutečností, že řada lidí sleduje televizi a poslouchá rozhlas prostřednictvím internetu.

Referendum o zrušení poplatků za rozhlas a televizi se v roce 2010 konalo například také na Slovensku. Ztroskotalo tehdy ale na nízké účasti, která dosáhla jen 22,8 procenta. Potřebná přitom byla nadpoloviční většina hlasů.