Moskva přiznala desítky zraněných a mrtvých Rusů po americkém náletu v Sýrii

Ruské ministerstvo zahraničí přiznalo, že při bojích v Sýrii před dvěma týdny zahynuly nebo byly zraněny desítky Rusů. Ve zveřejněném prohlášení ale upozornilo, že mezi nimi nebyli žádní příslušníci pravidelné ruské armády. K bojům se zapojením amerických vzdušných sil došlo 7. února v syrské provincii Dajr az-Zaur, Moskva dosud hovořila o nanejvýš pěti mrtvých Rusech.

Poničený Dajr az-Zaur
Zdroj: REUTERS Autor: Khalil Ashawi

Před dvěma týdny v Sýrii zaútočily syrské jednotky spolu s ruskými žoldnéři z takzvané Vagnerovy armády na pozice opozičních sil podporovaných letectvem USA.

Při mohutném americkém protiútoku zahynuly podle nepotvrzených zpráv desítky či stovky lidí. Ruská oficiální místa dosud připouštěla nanejvýš pět mrtvých ruských občanů.

Video Horizont ČT24
video

Vláda by ho měla pomstít, říká manželka žoldáka zabitého při amerických náletech

„Při nedávném vojenském střetnutí, kterého se nijak neúčastnili vojáci Ruské federace, zahynuli občané Ruska a Společenství nezávislých států (SNS), raněných je několik desítek,“ oznámilo ministerstvo. SNS je označení pro volné sdružení části postsovětských států vytvořené po rozpadu SSSR na počátku 90. let.

„O tom, že Rusové bojují v zahraničí, se nesmí mluvit. Ruské orgány utajují zprávy o pohřbech ruských občanů, kteří padli v zahraničí a jejichž těla jsou převezena do vlasti.“

Miroslav Karas

zpravodaj ČT v Rusku

Zranění se léčí v Rusku

V dřívějších ruských oficiálních vyjádřeních se uvádělo, že kromě Rusů bojují v Sýrii na straně vládních vojsk žoldnéři z Ukrajiny a ze Srbska.

„V Sýrii se nacházejí ruští občané, kteří tam odjeli o své vůli a s různým cílem. Není věcí ministerstva zahraničí hodnotit oprávněnost a zákonnost jejich rozhodnutí,“ uvádí se v ministerském prohlášení. Ruská strana prý nicméně zraněné dopravila do vlasti, kde se léčí.

Ruské ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že syrské vládní jednotky zaútočily proti Američanům bez vědomí ruského velení. Američané a Rusové na syrském bojišti koordinují své bojové operace, aby se vyhnuli vzájemným ztrátám.