Našla se druhá černá skříňka havarovaného letadla. Před startem možná neprošlo odmrazením

Jako příčinu zřícení letounu Saratovských aerolinií An-148 s 71 osobami na palubě ruští vyšetřovatelé zvažují povětrnostní podmínky, lidskou chybu a selhání techniky. Letadlo se rozlomilo až po pádu na zem. Před polednem byla nalezena i druhá černá skříňka.

Video Události
video

Události: Havárii ruského letadla mohla způsobit námraza

Proč se letadlo zřítilo, zatím není jasné. Vyšetřovatelé pracují s verzemi, podle kterých havárii zavinil požár v motoru, vadný ukazatel rychlosti, námraza na povrchu letadla nebo chyba pilota, upřesnil list Kommersant.

Odborníci se podle shodují na tom, že letadlo ve vzduchu neexplodovalo, jak tvrdí někteří očití svědkové. Kráter v místě dopadu hluboký 2,5 metru prý svědčí o tom, že stroj spadl na zem s plnými nádržemi.

Podle zpravodaje ČT v Rusku Miroslava Karase se množí neoficiální informace, podle kterých stroj neprošel těsně před odletem běžnou kontrolou. Při té mělo být letadlo odmrazeno, k tomu ale tentokrát možná nedošlo.

Video Pád letadla An-148 se řadí mezi nejhorší za posledních deset let v Rusku
video

Pád letadla An-148 se řadí mezi nejhorší za posledních deset let v Rusku

Vyšetřovatelům se podařilo v pondělí nalézt druhou černou skříňku, která na palubě pořizovala záznam o průběhu letu. Tu první našli už v neděli a nejevila známky poškození. „Nalezená skříňka monitoruje rozhovory v kabině. Mohla by objasnit, co se stalo,“ věří spolupracovník ČT v Rusku Jiří Just. 

Saratovské aerolinie tvrdí, že jejich stroj byl moderní, spolehlivý a neměl žádné technické problémy.  Svědkové nicméně mluví o tom, že viděli, jak z jednoho z motorů šlehaly plameny, než stroj dopadl na zem, což by mohlo svědčit právě o technické závadě.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference k pádu letadla v Rusku

Podle Justa měly stroje An-148 problémy už dříve. „Před sedmi lety se zřítil An-148 kvůli přehřátému motoru. Také před rokem mělo jedno toto letadlo problémy s motorem, ale to kvůli tomu, že technici nedodržovali časový harmonogram výměny oleje,“ upozornil Just.

Vyšetřování podle některých ruských médií může komplikovat skutečnost, že motory letadla byly vyrobeny na Ukrajině, s níž Rusko kvůli anexi Krymu a válce na Donbasu přerušilo téměř veškeré styky. Kyjev nicméně podle agentury TASS pomoc přislíbil.

Vyšetřovatelé podle ruských médií analyzovali konverzaci pilota s řídicí věží moskevského letiště, odkud letadlo startovalo. Neobjevili žádné zmínky o blížící se katastrofě ani vzrušený dialog, který by svědčil o krizové situaci. Pilot se zhruba po sedmi minutách letu odmlčel.

Stroj se podle radarových záznamů nejdřív propadl o 300 metrů na výšku 1500 metrů, pak výšku znovu nabral, a poté se náhle zřítil.

Po troskách letadla pátrají stovky lidí

Havarovaný An-148 byl vyroben v Rusku v roce 2010 a dopravce jej využíval od roku 2016. Certifikát osvědčující jeho letovou způsobilost byl podle TASS platný až do letošního června.

„U této společnosti nebyly známé žádné závažné bezpečnostní problémy. Náš úřad provede v aerolinkách dodatečnou kontrolu a její výsledky sdělíme vládě,“ prohlásil šéf ruského federálního úřadu pro leteckou dopravu Alexandr Neradko. 

V době havárie panovalo v okolí Moskvy mrazivé počasí se sněhovými přeháňkami, tři moskevská letiště včera zrušila nebo odložila na třicet letů. Havárie letadla se zřejmě odehrála velmi rychle, protože posádka ani nestačila vyslat jakýkoli nouzový signál.

Video Karas: Hledání trosek letadla komplikuje hluboký sníh
video

Karas: Hledání trosek letadla komplikuje hluboký sníh

Mezi oběťmi jsou podle ruského ministerstva pro výjimečné záležitosti i dvě děti ve věku pět a 12 let, jedna 17letá osoba, jeden cestující ze Švýcarska a jeden z Ázerbájdžánu. Agentura TASS uvedla, že na palubě byli celkem tři cizinci. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byl český občan. S pozůstalými nyní pracují lékaři a psychologové. 

„Taky pokračujeme v identifikaci obětí, zřídili jsme místo, kde shromažďujeme ostatky a veškerý biologický materiál získaný od příbuzných. Testy budou provedeny v Moskvě,“ uvedl náměstek ruského ministra zdravotnictví Sergej Kraevoj.

Hledání těl obětí bude podle zpravodaje ČT Karase trvat ještě celý týden. „Trosky jsou rozesety na ploše jednoho kilometru, což není příliš. Ale v oblasti je hluboký sníh, který pátrání komplikuje, a také nepříznivé počasí,“ uvedl.

Video Studio ČT24
video

Just: Hledání trosek letadla nebo obětí je kvůli sněhu skutečně namáhavé

„Stovky lidí se brodí po kolena ve sněhu a lopatami hledají trosky nebo oběti. Je to skutečně namáhavá operace,“ dodal spolupracovník ČT Just.

Záchranáři nicméně místo tragédie už opustili a následky havárie na místě likviduje téměř osm stovek lidí. Oblast, kterou nepřetržitě monitorují bezpilotní aparáty, policie uzavřela. 

Antonov An-148
Zdroj: Reuters
Autor: Mikhail Grigoryev

Stroj, který mířil z moskevského letiště Domodědovo do Orsku v Orenburské oblasti na jihu Ruska, dopadl na zem asi 70 kilometrů od hlavního města. Prezident Putin nařídil vládě ustavit zvláštní vyšetřovací komisi.

Jde o jednu z nejhorších leteckých katastrof v Rusku za posledních deset let.