Střelba z projíždějícího auta v Itálii. Útočník mířil na osoby tmavé pleti, šest lidí je zraněných

Střelba v italském městě Macerata si vyžádala šest zraněných, uvedl starosta města. Policie zadržela v souvislosti s incidentem jednu osobu. Útočník střílel z černé Alfy Romeo v různých částech města. Podle starosty utrpěly zranění osoby tmavé pleti. Místní média mluví o afrických migrantech. Násilí odsoudila řada italských politiků.

Video Události
video

Střelec v italské Maceratě cílil na osoby tmavé pleti

Oběťmi střelby se stalo pět mužů a jedna žena původem z Mali, Ghany a Nigérie. Stav jedné osoby je prý velmi vážný. Podle představitelů nemocnice v Maceratě byl jeden ze zraněných po ošetření již propuštěn. Další oběť střelby se nachází na jednotce intenzivní péče, další podstoupily operaci nebo se na ni chystají.

„Šel jsem ráno pro cigarety, když mě postřelil do nohy. Střílel z auta, takže jsem mu neviděl do obličeje,“ řekl jeden ze zraněných. Podle místních médií jde o africké migranty. 

Dopadený podezřelý je 28letý Ital bílé pleti původem z Maceraty. Z auta utekl a policie ho zadržela po dvou hodinách poblíž válečného památníku, uvádí na webu La Reppublica. Než byl zatčen, tak udělal fašistický pozdrav, informovala agentura Ansa. Také křičel Itálie Italům. Následně muž zahalený v italské vlajce prohlásil: „Ať žije Itálie“ a vzdal se policii.

Ministr vnitra Marco Minniti po večerní schůzce se zástupci bezpečnostních složek potvrdil, že střelec zaútočil sám a čin plánoval dopředu. Čin podle něj zjevně nese rysy rasové nenávisti a byl poznamenán pravicovým extremismem s jasným odkazem na fašismus a nacismus. „Jedinou věcí, která oběti spojuje, je barva jejich kůže,“ dodal ministr podle agentury AFP.

Zadržený se podle informací BBC účastnil loňských regionálních voleb, když kandidoval za protiimigrační stranu Liga severu. Celorepublikové volby proběhnou v zemi 4. března a právě imigrace je jedno z klíčových témat. 

Starosta a policie bezprostředně po střelbě vyzvali obyvatele, aby nevycházeli z domů. Školáci, kteří mají sobotní vyučování, zůstávali ve školách a zastavena byla městská doprava. Poplach byl už ale zrušen.

„Sklo je rozbité a kulka vletěla doprostřed obchodu. Je to hrozné. Nevím. Musím odejít. V mém věku je těžké se vypořádat s tím vším,“ uvedla majitelka obchodu v Maceratě.

Před několika dny nalezli ve městě ve dvou kufrech tělo zavražděné osmnáctileté Italky. Dívka dva dny předtím opustila komunitu, kde se léčila z drogové závislosti. V souvislosti s její smrtí byl zatčen 29letý nigerijský migrant. Nynější střelba se přitom odehrála i v prostoru, kde byly nalezeny rozřezané dívčí ostatky.

„Situace je dramatická. Věříme ale, že z ní můžeme vyjít v míru. V tuto chvíli musíme dát politické myšlenky stranou a zajistit, aby město zase žilo s respektem k člověku,“ podotkl starosta Romano Carancini.

Video Zprávy
video

Redaktor RAI ke střelbě v Itálii: Šlo o akci jednotlivce

Premiér slíbil tvrdé tresty, střelbu odsoudili muslimové i odpůrci imigrace

„Nenávist a násilí nás nedokážou rozdělit,“ reagoval premiér Paolo Gentiloni. Italy vyzval, aby se postavili proti hrozící spirále násilí. „Kruté zločiny a kriminální chování budeme potírat a trestat, takový je zákon,“ dodal člen Demokratické strany (PD), kterou do březnových voleb vede bývalý předseda italské vlády Matteo Renzi. Ten na Facebooku apeloval na politiky, aby z incidentu nedělali téma v předvolebním boji.

Právě sídlo Renziho Demokratické strany v Maceratě se podle italských médií stalo jedním z terčů střelce. Střelbu odsoudil rovněž předseda Ligy severu Matteo Salvini. „Doufám, že brzy vyhrajeme volby, abychom Itálii vrátili bezpečnost,“ řekl v reakci na střelbu. Neřízená migrace podle Salviniho vede ke střetům Italů s cizinci.

K politikům, kteří střelbu odsoudili, se přidala i Giorgia Meloniová, předsedkyně protiimigrační strany Bratři Itálie, která spolu se Salviniho Ligou severu a stranou Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho tvoří předvolební koalici. Zároveň Meloniová varovala před zhoršující se bezpečností v Itálii. „Italové musí znovu důvěřovat svému státu, který jim zaručuje bezpečnost, pořádek a zákonnost,“ uvedla.

Obavy z šíření nenávisti ve společnosti vyjádřila rovněž místní muslimská komunita. „Pociťujeme hlubokou obavu nad nebezpečnou atmosférou kolem migrantů a občanů s kořeny v zahraničí,“ uvedl předseda Komunity arabského světa v Itálii (Co-mai) Foad Aodi.

Macerata leží ve střední Itálii, asi 200 kilometrů východně od Říma.

/*json*/{"map":{"lat":43.15387774174502,"lng":13.28633734999994,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":43.27720532212024,"lng":13.42529296875,"type":"1","description":"Macerata"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/